Kobieta na dentyście nie oszczędza

DI
opublikowano: 02-06-2010, 15:26

Kobiety chętniej niż mężczyźni odwiedzają dentystę. Stanowią one dziś ponad 70% wszystkich pacjentów kliniki stomatologicznych. Kobiety także więcej wydają na zabiegi u dentysty, traktując je na równi z wizytą u kosmetyczni, fryzjera i SPA.

Kobiety gotowe są zainwestować nawet 50 tys. zł na zabiegi poprawiające uśmiech – wynika z danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic  w Katowicach. Największą popularnością cieszą się zabiegi stomatologii estetycznej – wybielanie BEYOND i poprawa uśmiechu za pomocą licówek, koron oraz uzupełnień na implantach. Drugie miejsce zajmuje leczenie ortodontyczne.  Najczęściej zabiegi poprawy uśmiechu wykonują kobiety w wieku 35-55 lat. Kobiety po 50 roku życia często decydują się na odbudowę braków w uzębieniu przy użyciu implantów

Kobieta decyduje o leczeniu…

W Dentim clinic w Katowicach około 70% pacjentów stanowią kobiety. Podobnie jest w większości gabinetów i klinik w Polsce. Ten wynik nie dziwi lek. stom. Wojciecha Fąferko, właściciela kliniki bo kobiety od lat częściej niż mężczyźni, dbają o uśmiech swój, ale także uśmiech swojego otoczenia. - To kobiety najczęściej stoją za wizytą mężczyzny lub dziecka w gabinecie. To one wybieraj rodzinnego stomatologa, przyprowadzają dziecko na wizytę adaptacyjną, a także jako pierwsze „testują” dentystę. Bywa, że przychodzą na pierwszą wizytę ze swoim partnerem, uspokajając go – zauważa stomatolog.

Z ankiety przeprowadzonej przez klinikę wynika, że w ponad 76% przypadków to kobieta decyduje o tym, gdzie leczy się jej rodzina. 80% mężczyzn z kolei przyznaje, że z wybranego stomatologa skorzystało za namową żony, dziewczyny lub narzeczonej. Mają także decydujący głos w ustalaniu budżetu leczenia. – Dziś kobiety decydują do jakiego pediatry rodzice pójdą z dzieckiem, kto będzie lekarzem rodzinnym. Czuwają również nad regularnością badań bliskich. Podobnie jest z dentystą. Kobiety są także bardziej wymagającymi pacjentkami. Dla nich liczy się nie tylko komfort leczenia, ale także doświadczenie lekarza, czystość gabinetu, jego wystrój, a co najważniejsze lekarz musi wzbudzać zaufanie i być wyrozumiały. Oddają bowiem w opiekę, nie tylko swoje zdrowie, ale często także zdrowie najbliższych – ocenia dr Fąferko.

… i sporo na wydaje, nawet 50 tys!

Kiedy jednak kobieta już wybierze dentystę dla siebie i swojej rodziny potrafią sporo zainwestować w leczenie zębów.  Najczęściej wybierane są prywatne gabinety. Dziś w Polsce leczy się w nich ponad 54% pacjentów. Dla porównania w publicznych leczy się niecałe 30% - podaje serwis dentsyta.eu. Także panie chętniej od publicznych placówek wybierają, prywatne gabinety. Powód? Stomatologia estetyczna, której zabiegi nie refunduje dziś NFZ, a także klimat gabinetu bardziej przypominający SPA. – Kobiety wybierając prywatny gabinet najczęściej decydują się na zabiegi poprawiające lub przywracające uśmiech. Wciąż popularny jest tzw. hollywoodzki uśmiech, który panie chcą mieć zrobiony niemalże od  ręki – mówi dr Fąferko. Nic więc dziwnego, że Polka na leczenie gotowa jest wydać nawet 15-50 tys. zł. Tyle bowiem kosztuje odbudowa uśmiechu dzięki implantom. Coraz częściej kobiety wpadają do dentysty także na szybkie wybielanie zębów, zostawiając przy tym 1000 zł.

Jak zapewnia dr Fąferko wynika to przede wszystkim z podejścia kobiet do znaczenia uśmiechu. – Kobiety bardziej niż mężczyźni piękny, równy i biały uśmiech traktują jak inwestycję, tak samo ważną jak zakup dobrego kremu, wizyta u kosmetyczki czy nowa fryzura. Wiedzą, bowiem że w pracy i życiu zawodowym ważny jest zdrowy wygląd. I chociaż biały uśmiech nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na karierę, to kiedy marzy się o pracy w mediach, reklamie lub o byciu dynamiczną businesswoman ten uśmiech jest istotnym elementem wizerunku – mówi Fąferko.

Najpopularniejszy zabieg wśród kobiet?

Jakie więc zabiegi panie wybierają dziś najchętniej? Wśród młodych Polek w wieku 18 – 30 lat od lat rosnącą popularnością cieszy się wybielanie zębów przy pomocy metody BEYOND, jest to dziś najprostszy sposób na białe zęby. W 2009 roku tylko na ten zabieg wydano w gabinetach blisko 1 mln. złotych. Metoda BEYOND pozwala przywrócić biały uśmiech w około 30 minut. Cały zabieg polega na trzykrotnym nałożeniu żelu wybielającego, zawierającego utleniacz oraz aktywowaniu zawartych w nim składników przy pomocy specjalnej lampy - akceleratora BEYOND, dającego niebieskie światło. Na wybielanie zębów metodą BEYOND trzeba dziś wydać 1000 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane