Kochanowski walczy z przywilejami emerytalnymi

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 02-02-2010, 00:00

Prawo policjantów i żołnierzy do emerytury po 15 latach służby jest niezgodne z konstytucją – uważa RPO.

Prawo policjantów i żołnierzy do emerytury po 15 latach służby jest niezgodne z konstytucją – uważa RPO.

Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy przywileje emerytalne służb mundurowych są zgodne z konstytucją. Wniosek złożył rzecznik praw obywatelskich (RPO), który uważa, że prawo do przechodzenia na emeryturę po 15 latach służby bez względu na wiek (mają je żołnierze oraz funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej) jest niezgodne z konstytucją. Powoduje to bowiem nierówność — pracownicy służb mundurowych bez względu na to, czy walczą na froncie, czy siedzą w biurze, często przechodzą na utrzymanie podatników w wieku 35 lat, podczas gdy ubezpieczeni w systemie powszechnym muszą pracować dłużej: kobiety do 60 roku, a mężczyźni do 65. Rocznie emerytury mundurowe kosztują podatników 11,8 mld zł.

"Zakwestionowane regulacje prawne prowadzą do niesprawiedliwego rozłożenia ciężaru reform systemu emerytalnego między poszczególne grupy świadczeniobiorców, ponieważ utrzymanie przez żołnierzy i funkcjonariuszy prawa do emerytury z tytułu tylko 15 lat służby bez względu na warunki umożliwia faktyczne skorzystanie z prawa do emerytury w wieku najwyższej aktywności zawodowej. Skutkuje to obciążeniem systemu zaopatrzenia emerytalnego zwiększonymi kosztami finansowania, które muszą znajdować pokrycie w odpowiednio podwyższonych podatkach" — czytamy w uzasadnieniu wniosku RPO.

— Wniosek jest jak najbardziej słuszny. Państwo pracującym w trudnych warunkach, np. żołnierzom na froncie, powinno odpowiednio dużo płacić, a nie wynagradzać ich przywilejami emerytalnymi i pozwalać, by osoby w wieku 35 lat dostawały dodatek do pensji — mówi Wojciech Nagel, ekspert BCC.

Bardzo prawdopodobne, że rzecznik nie powiedział ostatniego słowa w walce o naprawę systemu emerytalnego. Według naszych informacji, przygląda się też emeryturom górniczym. Górnicy mogą przejść na emeryturę po 25 latach pracy, bez względu na wiek. Na dodatek mają korzystniejszy sposób wyliczania świadczeń.

Pod koniec 2007 r. RPO zaskarżył nierówny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, przekonując, że powinien być zrównany. Złożył też skargę na to, że rolnicy bez względu na dochody nie płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Oba wnioski czekają na rozpatrzenie.

Ukrócenie przywilejów emerytalnych zapowiedział też w piątek premier Donald Tusk. Jego plan naprawy finansów publicznych zakłada, że osoby, które zaczną pracę w służbach mundurowych po 1 stycznia 2012 r., zostaną objęte powszechnym systemem emerytalnym. Bardzo ogólnie premier mówił też o reformie KRUS i podniesieniu wieku emerytalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane