Kodeks jest potrzebny od zaraz

Katarzyna Ostrowska, Sebastian Gawłowski
opublikowano: 10-07-2002, 00:00

Michał Szczurek prezes ING Nationale- -Nederlanden PTE

- Skoro OFE są inwestorami długoterminowymi, a nie aktywnymi spekulantami, udział w nadzorze i decyzjach strategicznych dotyczących spółek, które znajdują się w ich portfelach, jest bardzo ważny. OFE są specyficzną grupą inwestorów, a cechuje je długoterminowe podejście do inwestycji (w odróżnieniu od banków inwestycyjnych i indywidualnych inwestorów itp., koncentracja na krajowych inwestycjach (w odróżnieniu od funduszy zagranicznych, które mogą inwestować w spółki w różnych krajach) oraz konieczność posiadania strategii wyjścia poprzez sprzedaż bądź dywidendy. Taki profil inwestycyjny OFE sprawia, że delegowanie uprawnień właścicielskich na innych uczestników rynku kapitałowego może być sprzeczne z celami inwestycyjnymi OFE. Trzeba zauważyć, że cechy te w długim okresie są zbieżne z interesem rynku kapitałowego i głównymi zasadami corporate governance. Tak więc siła kapitałowa OFE w połączeniu z ich profilem skłania do twierdzenia, że mogą być one głównym propagatorem ładu korporacyjnego.

Aleksander Romanowski prezes Sampo PTE

- Corporate governance w funduszach emerytalnych jest bardzo ważną kwestią, ponieważ dotyczy zarządzania środkami przyszłych emerytów. Przyjęcie projektu zasad ładu korporacyjnego przez emitentów, w których akcje inwestują otwarte fundusze emerytalne, podniesie standardy zachowań zarządzających spółkami, a w długim okresie zmieni postrzeganie funduszy i reformy emerytalnej.

By chronić swoje interesy w spółkach fundusze emerytalne powinny działać razem. Często jest bowiem tak, że fundusze emerytalne mają 1-, 2-proc. udział w spółkach — szczególnie tych o dużej kapitalizacji — i samotnie nie mogą zdziałać zbyt wiele. Jednak gdy połączą siły, ich wpływ na zarządzanie jest dużo większy. Mając swoich reprezentantów we władzach, fundusze mogą reagować na złe sygnały płynące ze spółki, a tym samym wpływać na ich strategie.

Tadeusz Gacyk wiceprezes PTE Dom

- Zasady ładu korporacyjnego są dla otwartych funduszy emerytalnych bardzo ważne. Fundusze otrzymują bowiem składkę obowiązkową przekazywaną na ubezpieczenia społeczne, ale pieniądze inwestują w prywatne przedsięwzięcia. Nie ma się co dziwić, że otwarte fundusze emerytalne chciałyby mieć nadzór nad swoimi inwestycjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska, Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu