Koledzy Playa zwinęli skrzydła

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Folx, wirtualny operator telekomunikacyjny, który wystartował pół roku temu za pieniądze inwestorów Playa, zamyka działalność.

Kto rusza w drogę bez bagażu, ten daleko nie zajedzie. Pod koniec stycznia z pompą na polskim rynku ruszył Folx, wirtualny operator mobilny (MVNO), celujący w młodych klientów z dużych aglomeracji.

— Bardzo długo pracowałem w Playu i przy robieniu kolejnej oferty rodzinnej nie byłem w stanie wyjaśnić jej zasad własnej matce. Dlatego postanowiliśmy wymyślić coś łatwiejszego. Zastanawialiśmy się, jak miałby wyglądać operator mobilny tworzony teraz na czysto, bez bagażu wieloletnich doświadczeń telekomów. Zainspirowaliśmy się modelem subskrypcyjnym, stosowanym przez Spotify czy Netflix — mówił wtedy Andrzej Popławski, odpowiadający za marketing operatora.

Folx opierał się na aplikacji, za pośrednictwem której można było zamawiać kartę SIM — a tę w ciągu kilkunastu minut dostarczał kierowca. Usługa była dostępna w kilkunastu największych miastach, a menedżerowie spółki zapowiadali powielenie modelu w kolejnych krajach europejskich. Finansowanie dla projektu dali inwestorzy powiązani z Playem, Folx korzystał też z infrastruktury tego operatora.

— Jesteśmy spółką niezależną od Playa, choć finansowanie na ekspansję zdobyliśmy od ludzi związanych z tą siecią. Chcemy w ciągu kilku lat w Polsce osiągnąć poziom kilkuset tysięcy użytkowników — zapowiadał Paweł Lewandowski, członek zarządu Folksa, który przez ponad dekadę był menedżerem ds. oferty postpaid i mix w P4, operatorze sieci Play. Wszystkie te plany można już wyrzucić do kosza. Na stronie internetowej spółki pojawił się komunikat o „zakończeniu świadczenia usług”.

„Folx podjął decyzję o zakończeniu swojej działalności. W związku z tym od 12 lipca 2018 r. zamówienie usług przez nowych klientów nie będzie już możliwe” — głosi komunikat. Operatorzy wirtualni na polskim rynku nie radzą sobie najlepiej — do tej pory żaden nie dobił do progu 1 mln kart SIM, choć kilku publicznie to zapowiadało. Najsilniejszych przygarniają pod skrzydła większe telekomy. Virgin Mobile podpisał w tym roku umowę z Playem, która daje większemu operatorowi opcję przejęcia mniejszego w 2020 r. W marcu z kolei spółki powiązane z Zygmuntem Solorzem przejęły kontrolę nad Premium Mobile, które w tym roku jest liderem rankingu przenoszenia numerów (odbiera innym operatorom więcej klientów, niż traci na ich korzyść).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu