Kolejarze wydadzą 50 mld zł

W latach 2014-15 wydatki inwestycyjne PKP Polskich Linii Kolejowych (PLK) pochłoną 17 mld zł.

Dzięki temu tylko w tym roku poprawi się stan 1,5 tys. km torów, na których remont przeznaczone będzie ponad 7 mld zł. Na tym nie koniec. Bruksela przyznała Polsce na inwestycje kolejowe w latach 2014-20 aż 10 mld EUR (ponad 40 mld zł). Większość funduszy trafi do PLK.

Dzięki temu spółka przeznaczy 40 mld zł na modernizację istniejących magistrali, a w sumie jej inwestycje pochłoną 50 mld zł. Pieniądze będą przeznaczone nie tylko na modernizację linii służących do przewozu pasażerów — remontowane będą też szlaki towarowe biegnące z kopalni i hut do portów, dużych ośrodków przemysłowych i stref ekonomicznych.

PLK obiecują nie tylko wyższy standard podróży, ale także większe bezpieczeństwo. Pierwsze zwiastuny już są. Spółka w latach 2012-14 zmodernizowała, kosztem 1 mld zł, 1300 przejazdów kolejowo-drogowych. Od czerwca do sierpnia tego roku liczba wypadków na przejazdach zmniejszyła się o 33 proc. W całym 2013 r. na kolei doszło do 853 wypadków, podczas gdy w 2008 r. ich liczba przekraczała 1,5 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane