Kolejka chętnych do parkingu w PPP

ANP
opublikowano: 09-05-2012, 00:00

Budimex, Pol-Aqua, Mota-Engil i Artfin rywalizują o budowę podziemnej inwestycji w partnerstwie.

Na blisko 34 mln zł władze Krakowa oszacowały wartość budowy parkingu liczącego 300 miejsc pod placem Biskupim. Do udziału w postępowaniu w koncesji (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego) zgłosiły się cztery podmioty. To giełdowe: Pol-Aqua i Budimex, a także Mota-Engil Central Europe oraz Artfin (należący do JAK Investment Holding).

— Weryfikujemy wnioski i liczymy, że przed wakacjami spotkamy się z firmami, by ustalić harmonogram negocjacji. Te mogą potrwać nawet rok — mówi Janina Pokrywa, zastępca dyrektora wydziału inwestycji krakowskiego magistratu. Miasto nie wyklucza, że będzie dopłacać do inwestycji. Ile dokładnie? To będzie przedmiotem rozmów.

— Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, że zgłosiły się do nas aż cztery firmy. Jeśli projekt się powiedzie, być może powtórzymy postępowanie w koncesji na parking podziemny przy Muzeum Narodowym, w którym, mimo zainteresowania czterech podmiotów, nie wpłynęła żadna oferta — mówi Janina Pokrywa.

— Pozytywnym czynnikiem zachęcającym do udziału w takich projektach jest zmiana postawysektora publicznego, który zgodził się na dopłatę do pożytków partnera prywatnego, czyniąc ją stabilnym i pewnym elementem wynagrodzenia — mówi Michał Kurzyński, radca prawny w kancelarii Kurzyński Kosiński Łyszyk & Wspólnicy.

Brak dopłat ze strony sektora publicznego leżał u podstaw niepowodzeń we wcześniejszych projektach w Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

— Jeżeli jeszcze zostaną obniżone wymagania dotyczące standardów wykończenia, szanse realizacji tego typu projektów będą rosły. Sektor publiczny zaczął wyciągać wnioski, co pozwala nadal wierzyć w powodzenie PPP w Polsce — ocenia Michał Kurzyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane