Kolejna afera w prywatyzacji

Katarzyna Jaźwińska
19-10-2004, 00:00

Donbas przyznaje, że Marek D. zabiegał o wsparcie interesów LNM na Ukrainie. Hindusi zaprzeczają.

Kilka tygodni temu prasa pisała o spotkaniach przedstawicieli Donbasu i Marka D., lobbysty pracującego m.in. dla LNM. Prokuratura zaś zatrzymała lobbystę pod zarzutem wręczenia łapówki posłowi SLD, Andrzejowi Pęczakowi.

Wczoraj do sprawy spotkań Marka D. i Donbasu powróciła „Rzeczpospolita”, informując że dotarła do notatki Agencji Wywiadu, z której wynika, iż Ukraińcy umówili się z Markiem D. i LNM. Strony miały ustalić, że wschodni kombinat weźmie Hutę Częstochowa (HCz) i w zamian ułatwi Hindusom zakup huty w Krzywym Rogu.

— Firma nigdy nie była stroną ani nie prowadziła dyskusji w sprawie jakichkolwiek umów między Larchmont Capital (spółka Marka D. — red.) i Donbasem, dotyczących prywatyzacji HCz oraz ukraińskiej huty Kriworożstal — poinformował LNM we wczorajszym oświadczeniu.

Spotkania lobbysty

— Marek D. był jednym z wielu, którzy deklarowali nam wsparcie. Do podpisania jakichkolwiek umów jednak nie doszło — podkreśla Konstanty Litwinow, reprezentujący Donbas.

Skąd więc wzięła się notatka Agencji Wywiadu?

— Kilka miesięcy temu prasa pisała o raporcie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który oceniał nas jako firmę o niskiej wiarygodności. Dziś o tamtym raporcie już nikt nie mówi i nie wiadomo nawet, czy rzeczywiście kiedykolwiek powstał. Spowodował jednak, że przegraliśmy przetarg o HCz — przypomina Konstanty Litwinow.

Prywatyzacja na nowo

Reprezentant Donbasu uważa, że informacje o porozumieniu Ukraińców i Hindusów są próbą zablokowania sprzedaży majątku huty.

Tymczasem Towarzystwo Finansowe (TF) Silesia, które prowadzi proces prywatyzacji HCz, oświadczyło wczoraj, że jeszcze w tym miesiącu zostanie ustalony nowy tryb i warunki sprzedaży majątku huty oraz udziałów w spółce dzierżawiącej ten majątek.

— Będą one zupełnie inne od poprzednich. Do 31 października inwestorzy mają otrzymać zaproszenia na nowych warunkach — powiedział Tadeusz Wenecki, prezes TF Silesia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kolejna afera w prywatyzacji