Kolejna Akademia MŚP już wiosną 2020

opublikowano: 09-12-2019, 22:00

Po raz dziewiąty mieliśmy przyjemność gościć państwa — przedsiębiorców na Akademii Wspierania Rozwoju MSP.

Tym razem odwiedziliśmy Szczecin, Wrocław, Lublin, Łódź, Bydgoszcz i Trójmiasto. W naszych konferencjach wzięło udział ponad 400 osób: właściciele, zarządzający i odpowiedzialni za wprowadzenie PPK oraz za pozyskiwanie finansowania w polskich średniej wielkości firmach.

Tematem głównym jesiennej edycji Akademii były Pracownicze Plany Kapitałowe. Nie bez powodu. Na początku roku będą zmuszone do ich utworzenia dla swoich pracowników właśnie średniej wielkości przedsiębiorstwa, czyli te, które zatrudniają od 50 do 249 osób. Wspierać ich w tym będzie PFR Portal PPK, spółka, która została utworzona właśnie w tym wcelu. Jakie są możliwości portalu, jak się po nim poruszać, jaką wiedzę można pozyskać, informowali podczas Akademii eksperci PFR Portal PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to program długoterminowego oszczędzania dla pracowników, którzy rozpoczną oszczędzanie przy wsparciu pracodawców oraz państwa. O tym, czym się one różnią od OFE i że w PPK warto lokować kapitał, opowiadali eksperci Pocztylion-Arka PTE. Mówili również o tym, jak są inwestowane środki w PPK. Natomiast specjaliści Skarbca TFI wyjaśniali, jak informować pracowników, by zdecydowali się na przystąpienie i pozostanie w programie oraz o efektywności zarządzania, bo zadaniem tej spółki i 19 innych, które zostały operatorami PPK, jest takie lokowanie kapitału, by przyszli emeryci zarobili na oszczędnościach jak najwięcej.

A ponieważ jednym z problemów MSP jest też dostęp do finansowania, to część Akademii poświęciliśmy funduszom z Unii Europejskiej. Jak pozyskać środki z różnych programów i w jaki sposób mogą one wspierać rozwój oraz innowacyjność, przekonywali eksperci ADM Consulting Group i Krajowego Punktu Konsultacyjnego Programów Badawczych UE.

Kolejną edycję Akademii MSP planujemy na wiosnę przyszłego roku. Także chcemy ją w znacznej części poświęcić PPK, bo przed koniecznością ich wprowadzenia staną wówczas małe firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane