Kolejna bańka na horyzoncie

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 24-11-2020, 09:06

Aż trudno uwierzyć, że jeszcze miesiąc temu rynki panikowały wobec zbliżającej się drugiej fali restrykcji, szczególnie w Europie. Dziś indeksy giełdowe biją rekordy lub są ich blisko, a ropa jest najdroższa od marca. Ale nie tylko na klasycznych rynkach panują szampańskie nastroje.

Mocne indeksy PMI z USA za listopad i sugestia Trumpa w kwestii przekazania władzy okazały się dobrym pretekstem do ekstrapolacji rynkowego optymizmu. Cały czas obserwujemy przede wszystkim wiarę, a raczej już przekonanie rynku co do powrotu do normalności. Tak zachowują się główne aktywa. Indeks mniejszych spółek w USA Russel 2000 dołożył wczoraj kolejne 2% i bije kolejne rekordy, indeksy z krajów południa Europy zyskały już po ok. 30%, podobnie jak notowania ropy naftowej, w przypadku której jeszcze niedawno OPEC łamał głowę w jaki sposób zareagować na tąpnięcie cen.

Normalizacja to jedno, wyceny to drugie. Podczas, gdy do gry wracają aktywa „starej gospodarki”, inne niespecjalnie tracą, może za wyjątkiem złota, które runęło po złamaniu ważnego poziomu 1850 dolarów za uncję. Notowania spółek technologicznych jednak pozostają wysoko – Nasdaq100 cały czas jest zaledwie 3% poniżej historycznych szczytów. Można mieć wrażenie, że darmowy pieniądz wylewa się wszelkimi szczelinami, a ostatnio znalazł ujście w… nieco zapomnianych kryptowalutach. Co prawda cena Bitcoina rosła od dłuższego czasu, ale w notowaniach innych kryptowalut niewiele się działo. Aż do teraz – ceny tzw. „altów” wystrzeliły w górę, nawet po kilkaset procent w ciągu kilku dni, przypominając nam to, co się działo w końcówce 2017 roku (nota bene na kilka tygodni przed bolesnym krachem).

Wall Street jednak nie zamierza się zamartwiać takimi rozważaniami – Joe Biden właśnie zaproponował Janet Yellen na stanowiska Sekretarza Skarbu. To była szefowa Fed, która wraz z poprzednikiem, Benem Bernanke, była gorącą orędowniczką agresywnej polityki ilościowej. Tym samym rynki będą żyć w przekonaniu, że mogą cieszyć się zarówno tanim pieniądzem, jak i perspektywą szybkiej normalizacji w gospodarce.

Co ciekawe, na rynku walutowym jest dość spokojnie. Tak jakby inwestorzy nieco pogubili się w panującej logice. Wszystko zaczyna się od pary EURUSD, która ugrzęzła w przedziale 1,16-1,19 i w efekcie również na złotym niewiele się dzieje. Teoretycznie rynkowa euforia powinna pchnąć notowania EURPLN w okolice 4,40 lub niżej, ale przynajmniej na razie tak się nie dzieje. Dziś o 8:40 euro kosztuje 4,4694 złotego, dolar 3,7714 złotego, frank 4,1366 złotego, zaś funt 5,0294 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane