Kolejna firma z Ukrainy podpisała umowę z GPW

(Marek Druś)
opublikowano: 13-12-2006, 17:31

Ukraińska firma Sokrat Capital jest trzecim ukraińskim podmiotem, z którym Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) podpisała umowę w sprawie współpracy - poinformowała GPW w środę.

Ukraińska firma Sokrat Capital jest trzecim ukraińskim podmiotem, z którym Warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW) podpisała umowę w sprawie współpracy - poinformowała GPW w środę.

Umowę zawarto w ramach programu WSE IPO Partner. Celem programu jest zachęcanie zagranicznych spółek do debiutów na warszawskim parkiecie. Zagraniczni partnerzy GPW mają wspomagać działania akwizycyjne i promocyjne giełdy.

Pierwszą firmą, która podpisała z GPW taką umowę, był w listopadzie br. ukraiński dom maklerski E-Volution Capital z siedzibą w Kijowie; drugą, również w listopadzie ľ ukraińska Altera Finance.

Sokrat Capital działa od 1994 roku. Na początku firma świadczyła usługi brokera papierów wartościowych dla krajowych inwestorów portfelowych. Później przekształciła się w bank inwestycyjny.

Grupa świadczy spółkom międzynarodowym oraz krajowym usługi pozyskiwania kapitału na rynkach finansowych w drodze pierwotnego oraz prywatnego plasowania ich akcji. Sokrat jest wiodącym doradcą na terenie Ukrainy w przeprowadzeniu transakcji fuzji i przejęć. W roku 2004 agencja ratingowa NAUFOR nadała Sokrat Capital rating na poziomie äA" ľ wysoka wiarygodność - według rosyjskiej skali.

Cytowany w komunikacie wiceprezes Sokrat Capital Ivan Belga powiedział, że dotychczas "na Ukrainie mówiono tylko o dwóch ośrodkach publicznej emisji akcji ľ PFTS w Kijowie oraz rynku alternatywnym AIM (Londyn). Przeanalizowaliśmy zalety i wady obu wariantów oraz porównaliśmy je z potrzebami naszych klientów. Zauważyliśmy, że potrzebujemy rozwiązania, które dawałoby najbardziej korzystny stosunek pozyskanego kapitału do kosztów emisji. Pod tym względem GPW jest idealną placówką dla plasowania akcji spółek średniej kapitalizacji".

Po podpisaniu umowy z Altera Finance, wiceprezes firmy Tatyana Konstantinova mówiła, że wielu spośród ok. 400 klientów jej firmy zainteresowanych jest emisją akcji za granicą.

Na warszawskiej GPW notowana jest jedna spółka ukraińska - Astarta Holding, która 95 mln zł na inwestycje pozyskała przez emisję przeprowadzoną na polskim rynku.

Warszawska giełda zamierza otworzyć swoje przedstawicielstwo w Kijowie. Ma do tego dojść w połowie 2007 r.

GPW prowadzi też rozmowy z kolejnymi potencjalnymi partnerami w Czechach, na Litwie i Słowacji. W każdym z tych krajów będą podpisywane porozumienia z 2-3 firmami partnerskimi. Przedstawiciele GPW chcą uczynić z Warszawy do 2008 r. regionalne centrum finansowe, czym tłumaczą prowadzenie promocji na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Jednocześnie GPW chce tak zmieniać prawo, by ułatwić zagranicznym firmom dostęp do poszukiwania kapitału na polskiej giełdzie.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane