Kolejne podwyżki cen paliw w rafineriach

Michał Bichniewicz
opublikowano: 13-05-1999, 00:00

Kolejne podwyżki cen paliw w rafineriach

W ubiegłym tygodniu Rafineria Gdańska zapoczątkowała kolejną, ósmą już falę podwyżek cen paliw na rynku krajowym. Wyższe ceny obowiązują u tego producenta od piątku 7 maja. Benzyny podrożały o 40 zł/t. Nie zmieniła się tym razem cena oleju napędowego. Zdaniem rzecznika prasowego firmy, powodem podwyżki są utrzymujące się wysokie notowania paliw na rynkach światowych, na podstawie których Rafineria Gdańska kalkuluje swoje ceny.

OD ŚRODY 12 maja zdrożała także benzyna w Petrochemii Płock. Podobnie jak w Gdańsku, również u tego producenta cena oleju napędowego pozostała na razie bez zmian. Przyczyną korekty cen w Petrochemii jest utrzymująca się w końcu kwietnia i pierwszych dniach maja tendencja wzrostowa notowań cen ropy naftowej na giełdach światowych.

PIĄTKOWA podwyżka w Rafinerii Gdańskiej nie wywołała reakcji u producentów z południa kraju. W większości czekali oni na decyzję Płocka. Dopiero po zapowiedzi podwyżek tego producenta, ceny podniosły także rafinerie Czechowice, Trzebinia, Jasło i Jedlicze.

Wspomniane podwyżki nie zdążyły jeszcze w pełni znaleźć odzwierciedlenia w krajowych hurtowniach. Do wtorku tylko część z nich skorygowała ceny paliw w górę. Były to przeważnie bazy patronackie Rafinerii Gdańskiej, ale również niektóre oddziały CPN i hurtownie niezależne. Należy spodziewać się, że w najbliższych dniach lawina podwyżek obejmie pozostałe hurtownie. Z pewnością dotrze również na stacje paliw, gdzie w ostatnich dniach zmiany cen nie były już tak liczne jak przed tygodniem. Nieco więcej podwyżek niż w innych regionach kraju zanotowano jedynie w okolicach Gdańska i Szczecina.

PRZYGLĄDAJĄC SIĘ tendencjom rynkowym, można zauważyć, że rzeczywiście przed tygodniem obaj nasi najwięksi producenci mieli powody do korekt cen. Cena ropy Brent na rynku zachodnioeuropejskim przekroczyła 16 USD/bar., a na początku ubiegłego tygodnia dochodziła nawet do poziomu 17 USD/bar. Mimo że już w ubiegły piątek nastąpił spadek jej notowań, cena tego surowca utrzymuje się na wysokim poziomie i w dostawach czerwcowych przekracza 16 USD/t.

OSTATNIE tygodnie cechował także wyraźny wzrost cen paliw w Europie. Drożały one systematycznie od 27 kwietnia, zaś najwyższy poziom osiągnęły 4 maja, kiedy w dostawach CIF NWE benzyna bezołowiowa Eu-95 kosztowała aż 181 USD/t, a olej napędowy 148 USD/t. W miniony wtorek ceny te kształtowały się odpowiednio — 172 i 139 USD/t.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Bichniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kolejne podwyżki cen paliw w rafineriach