Kolejne rekordy złotego

DM TMS
opublikowano: 11-07-2008, 18:03

Podczas piątkowej sesji na rynku krajowym doszło do dalszego umocnienia złotego. Na koniec dnia kurs EUR/PLN spadł do  minimów na poziomie 3,26. Rekordowo niskie były natomiast notowania USD/PLN. Kurs dolara na naszym rynku zniżkował do poziomu 2,05.

Wypowiedź Waldemara Pawlaka nie wpłynęła na notowania rynkowe. Wicepremier mówił o możliwości ograniczenia pola do podwyżek stóp na skutek silnego złotego. Jego zdaniem Rada Polityki Pieniężnej może się wstrzymać z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych. Wicepremier stwierdził, iż czynniki wpływające na wzrost cen w Polsce pochodzą z zagranicy. Osłabienie dolara na rynku międzynarodowym dało w drugiej części dnia impuls wzrostowy złotemu. Silny popyt na naszą walutę na koniec tygodnia oznacza możliwość jej dalszego umocnienia w przyszłym tygodniu. Realnym staje się zniżka kursu EUR/PLN w przyszłym tygodniu do poziomu 3,22.

Od początku dnia na światowych giełdach surowcowych dominowały rosnące ceny ropy naftowej. Wzrosty cen ropy naftowej wywołały obawy o dostawy z Brazylii, Nigerii i Iranu. W efekcie informacje te doprowadziły do zwyżki cen ropy do poziomu blisko 148 USD. Tak droga ropa to również efekt słabnącego dolara. Z tego samego powodu drożały również inne surowce. Cena uncji złota wzrosła do poziomu powyżej 965 dolarów. Jest to najwyższy poziom licząc od dołków z końca kwietnia tego roku.

Dane makroekonomiczne z USA były lepsze od oczekiwań. Deficyt handlowy nie przekroczył oczekiwań analityków, a indeks Uniwersytetu Michigan wzrósł do poziomu 69,5 pkt. Informacje te tylko na moment powstrzymały osłabienie dolara. Panująca na rynkach kapitałowych w USA napięta atmosfera, zmusza inwestorów do wyprzedaży dolara. Inwestorzy obawiają się o problemy amerykańskich instytucji finansowych. Deprecjacja dolara może trwać jeszcze w przyszłym tygodniu. Nie można wykluczyć wzrostów eurodolara na nowe rekordowe poziomy powyżej poziomu 1,61.

Marcin Lenart
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM TMS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kolejne rekordy złotego