Kolejne rozpakowanie....

Jakub Bentke, CFA, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI S.A.
opublikowano: 21-01-2010, 18:27

Równo dwa tygodnie temu Skarb Państwa przeprowadził transakcję sprzedaży 10 proc KGHM. Transakcja została przeprowadzona szybko i sprawnie, w wyniku czego dyskonto wyniosło około 5%, a  związki zawodowe nie zdążyły zaprotestować. Wartość transakcji wyniosła 2 mld zł.

Obecnie z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku Lotosu. Oferowane jest 10-13 proc spółki, co oznacza 400-500 mil zł wpływu. Jest to niewątpliwie dobry sygnał dla złotego. Wątpliwości wobec prywatyzacji nie znajdują uzasadnienia, Skarb Państwa pozbywa się z determinacją zbędnych, z punktu widzenia strategicznego, pakietów spółek. Ostatnia, zakończona sukcesem emisja eurobligacji oraz konsekwencja w sprzedaży akcji są zapewne przyczyną umocnienia się złotego. Pozostaje otwarte pytanie o zdolność graczy giełdowych do absorpcji kolejnej podaży, szczególnie w świetle ofert w pierwszej połowie tego roku.

Opublikowane zostały dzisiaj istotne dane makro. Polska produkcja przemysłowa wzrosła o 7,4 proc wobec prognozowanych 11,7. Ta nieco negatywna wiadomość, nie zdołała wpłynąć na kurs złotego ani notowania obligacji. Przyczyną jest zapewne pozytywny sentyment wynikający z wyraźnej konsekwencji w prywatyzacji, o którym powyżej.

Jakub Bentke, CFA, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Bentke, CFA, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI S.A.

Polecane