Kolejne tąpnięcie na Wall Street

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-11-2008, 00:00

Oprócz kilku początkowych minut zdecydowana przewaga na amerykańskich giełdach leżała po stronie podaży. Indeksy znów ostro zapikowały. Zaszkodziły m.in. dane makro.

Mocniej niż zakładali analitycy spadła w październiku inflacja konsumencka, również w ujęciu bazowym. To sugeruje, że Amerykanie nie mają środków na zakupy. To zmniejsza presję inflacyjną i daje nadzieję na obniżkę stóp. Sygnalizuje jednak też postępującą recesję. Potwierdza to dramatyczna sytuacja na rynku nieruchomości, gdzie liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń spadła do najniższego poziomu od pół wieku.

Impulsem propodażowym stały się też doniesienia z Kongresu, gdzie po raz kolejny odrzucona została prośba największych koncernów motoryzacyjnych o rządowe wsparcie. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w dalszej przecenie papierów General Motors. Kurs momentami zniżkował o ponad 16 proc. W skali przeceny wtórował mu Citigroup (ponad 20 proc.).

Za sprzedażą walorów stały też obawy o wyniki spółek. Według danych agencji Bloomberg, zysk spółek, które do tej pory opublikowały raporty za miniony kwartał spadł o 17 proc.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu