Kolejne tłuste lata

Podsumowania i prognozy dotyczące rynku magazynowego są bardzo dobre. I nic nie powinno się zmienić przez kolejne dwa lata

Raporty dotyczące rynku magazynowego wydawane na koniec 2015 r. obfitowały w słowo „rekord”. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne podsumowania będą podobne. W MLP Group szacują, że w tym roku przybędzie w całej Polsce 700-800 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Już wyniki z pierwszego półrocza 2016 zapowiadają kolejne rekordy. Dwa już padły. Jeden dotyczył popytu: 1,312 tys. mkw. wynajętych magazynów w ciągu półrocza to najlepszy wynik w historii. Drugi rekord dotyczy liczby pustostanów. Firma JLL podała, że wolnych jest jedynie 6,1 proc. krajowych zasobów magazynów. Najmniej w historii.

Zobacz więcej

Dobra koniunktura na rynku magazynowym potrwa jeszcze przynajmniej dwa lata. Warunki makroekonomiczne w kraju sprzyjają ekspansjom firm, które inwestują w nowe rozwiązania logistyczne i techniczne - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca w Axi Immo ARC

— Najwyższy półroczny wynik wynajmu magazynów daje szanse na rekord na koniec całego roku. A nie maleje też aktywność deweloperów. Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowo- -przemysłowej w Polsce wyniosły 10,58 mln mkw. na koniec pierwszego półrocza. Biorąc pod uwagę dużą aktywność deweloperów, rynek ma szansę przekroczyć granicę 11 mln mkw. podaży jeszcze w tym roku — mówi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej w JLL.

Spekulacje dobrym znakiem

Na polskiej mapie magazynowej w pierwszym półroczu 2016 r. pojawiło się 615 tys. nowej powierzchni. Największe oddane obiekty to: Panattoni Park Stryków II (85,2 tys. mkw.), Panattoni Park Konotopa (46,8 tys.), Panattoni Park Sosnowiec II (41 tys.), Panattoni Park Grodzisk (38,9 tys.), Panattoni Park Poznań Airport (35,5 tys.). Wyliczenie pokazuje, że niekwestionowanym liderem w kraju pozostaje Panattoni. Po połowie roku drugie miejsce zajmuje Segro. — Ważne działania Segro w pierwszej połowie 2016 r. w Polsce to ponad 30 tys. mkw. centrum dystrybucyjnego Tesco oraz 13 tys. mkw. powierzchni magazynowo-logistycznej i badawczo-rozwojowej dla firmy Johnson Matthey Battery Systems, producenta akumulatorów litowo-jonowych — mówi Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną. Podliczono, że na koniec omawianego okresu w budowie było 742 tys. mkw., z czego 51 proc. powstaje na zasadach spekulacyjnych. Ta ostatnia informacja ma największe znaczenie.

— Ponad połowa powierzchni magazynowej powstaje bez zabezpieczenia w postaci wcześniejszych umów najmu. Oznacza to, że deweloperzy przewidują, że popyt będzie wciąż bardzo duży — komentuje Tom Listowski, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce oraz relacji z klientami korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield. Nie oznacza to jednak, że deweloperzy będą szarżowali. Zdaniem Renaty Osieckiej z Axi Immo, w kolejnych miesiącach procent obiektów budowanych spekulacyjnie nie zmniejszy się, ale też nie zwiększy.

— Deweloperzy, nawet w najlepszych warunkach rynkowych, dokładnie badają potencjał każdej inwestycji i nie realizują bardzo ryzykownych projektów. Obecny wynik, a więc 40-50 proc. inwestycji spekulacyjnych, to maksimum rynkowe — podkreśla Renata Osiecka, partner zarządzająca w Axi Immo. Deweloperzy oceniają to, co się dzieje na rynku magazynowym bardzo dobrze i planują wykorzystywać sytuację. W MLP Group uważają, że druga połowa roku i kolejne okresy zapowiadają się niezwykle obiecująco. Firma rozpocznie budowę dwóch parków logistycznych — MLP Gliwice i MLP Wrocław. Planuje także uruchomienie obiektu w Łodzi i kolejnego na Górnym Śląsku.

Zwrot ku regionom

Znakiem prosperity w branży magazynowej w Polsce jest również rozwój tzw. rynków wschodzących, czyli regionów dotychczas marginalnych wobec głównych okręgów logistyczno-przemysłowych, a więc przede wszystkim Warszawy, Polski Centralnej i Górnego Śląska.

— Dostępność kadr, niższe koszty pracy w połączeniu z mniejszą konkurencją w regionie powodują, że wielu najemców zwraca się w kierunku nieoczywistych lokalizacji, np. Bydgoszczy — twierdzi Renata Osiecka. Rośnie zainteresowanie najemców i deweloperów południowo-wschodnią Polską. Firma Cushman & Wakefield podaje, że spośród rynków wschodzących liderem pod względem powierzchni magazynowej jest Rzeszów (nieco ponad 250 tys. mkw.), wyprzedzając Szczecin (177 tys.) i Bydgoszcz z Toruniem (158 tys.). Na koniec drugiego kwartału 2016 r. najwięcej powierzchni powstawało w Lublinie (49 tys.) i łącznie w Toruniu i Bydgoszczy (31 tys.).

KOMENTARZ PARTNERA

Wykorzystujemy koniunkturę

RADOSŁAW T. KROCHTA, prezes MLP Group

Rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych od dłuższego czasu szybko rośnie. To nas bardzo cieszy. Kontrakty, które realizujemy i negocjujemy, pozwalają nam stwierdzić, że potencjał dalszego rozwoju polskiego rynku magazynowego jest bardzo duży. Jesteśmy przekonani, że sprzyjająca koniunktura utrzyma się przynajmniej przez kilka kolejnych lat.

Potwierdzeniem korzystnej koniunktury jest zawarta w ostatnim czasie przez MLP Group umowa z siecią Makro Polska, dotycząca długoterminowego najmu magazynu o powierzchni ponad 10 tys. mkw. Obiekt powstanie na terenie parku logistycznego MLP Pruszków II, a przekazanie do użytku gotowego magazynu planowane jest już w pierwszym kwartale 2017 r. Nawiązanie współpracy z jednym z największych koncernów handlowych na świecie potwierdza, że nasza oferta jest dobrze dopasowana do potrzeb klientów. Jeszcze ważniejsze jest jednak to, że popyt krajowych i zagranicznych inwestorów na nowoczesne powierzchnie komercyjne wciąż jest bardzo duży.

W drugiej połowie tego roku zamierzamy znacznie zwiększyć aktywność w komercjalizacji parków i z pewnością w najbliższym czasie będziemy zawierali kolejne umowy, które powinny się znacząco przełożyć na wzrost wartości zarządzanych przez nas aktywów. Poza rozbudową parków wystartujemy z nowymi inwestycjami w okolicach Wrocławia i Gliwic. Powinniśmy również uruchomić projekt w Łodzi i kolejny na Górnym Śląsku.

Koncentrujemy się na rozwoju działalności w najbardziej popularnych regionach kraju.

Widzimy też jednak potencjał znacznego przyspieszenia wzrostu we wschodniej części Polski. Budujemy obiekty bardzo dobrze położone i w wysokim standardzie, co doceniają klienci i niezależni eksperci. Potwierdzeniem tego jest ich wysoka wycena naszych nieruchomości. Rośnie też zainteresowanie funduszy zakupem nieruchomości komercyjnych. W zeszłym roku sprzedaliśmy dwa parki logistyczne za 90 mln euro.

Aktualnie w skład portfela zarządzanych obiektów magazynowych MLP Group wchodzi pięć parków logistycznych w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Poznań, MLP Lublin i MLP Teresin. Docelowa oferowana przez nas powierzchnia magazynowa sięga prawie 1 mln mkw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kolejne tłuste lata