Kolejne „trupy w szafie” Danske Banku

opublikowano: 05-10-2018, 10:54

Kurs Danske Banku mocno spada w piątek i jest już najniższy od czterech lat po doniesieniach o tzw. lustrzanych transakcjach i obniżeniu rekomendacji akcji spółki przez Credit Suisse, pisze Reuters.

The Financial Times napisał, że w 2013 roku Danske Bank przeprowadził tzw. lustrzane transakcje na rzecz klientów z Rosji wartości między 6 mld EUR a 8,5 mld EUR.

Danske Bank
Zobacz więcej

Danske Bank fot. Bloomberg

„Lustrzana” transakcja polega na kupnie akcji spółki np. za ruble na giełdzie w Moskwie i jednoczesnej sprzedaży takiej samej ilości akcji tej samej spółki na giełdzie zagranicznej za lokalną walutę. Uważana jest za formę prania pieniędzy. W ubiegłym roku Deutsche Bank zapłacił ponad 630 mln USD kary w Wielkiej Brytanii i USA za pomoc w „lustrzanych transakcjach” klientów z Rosji.

Akcje Danske Banku taniały w piątek o ok. 10 proc.

Największy duński bank znalazł się w centrum jednej z największych afer prania pieniędzy w Europie. We wrześniu Danske Bank ujawnił, że jego estoński oddział w latach 2007-2015 obsłużył transakcje wartości 200 mld EUR, z których wiele „budziło wątpliwości”. 

W piątek Credit Suisse obniżył rekomendację dla akcji Danske Banku z „nautralnie” do „gorzej niż rynek”. Obniżył także ich cenę docelową z 244 DKK do 199 DKK. Obecnie notowane są po 144,20 DKK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu