Czytasz dzięki

Kolejny cios dla łańcucha dostaw branży paneli słonecznych

opublikowano: 18-08-2020, 11:34

Tongwei wstrzymało produkcję polikrzemów w fabryce w południowych Chinach z powodu powodzi. To kolejny cios dla łańcucha dostaw branży paneli, który doświadczył rzadkiego wzrostu cen tego lata z powodu różnych zakłóceń.

Trzeci na świecie producent polikrzemów wykorzystywanych w fotowoltaice poinformował, że wciąż nie wie kiedy zostanie wznowiona produkcja w fabryce w prowincji Syczuan. Nie ujawnił skali zniszczeń. Fabryka ma zdolność produkowania 20 tys. ton polikrzemów rocznie, co stanowi ok. 4 proc. ubiegłorocznej globalnej produkcji.

- Krótkoterminowy wzrost cen wynikający z tego wydarzenia jest możliwy – powiedział Yali Jiang, analityk BloombergNEF. – Jeśli będzie trwał dłużej może spowodować opóźnienia projektów w związku z już wysokimi cenami upstreamu – dodał.

Do zakłóceń łańcucha dostaw doszło już wcześniej w tym roku. Jednym z ostatnich była eksplozja 19 lipca w fabryce polikrzemów w Xinjiang. PVInsights szacuje, że ich cena wzrosła o 56 proc. od 15 lipca. Producenci tafli krzemowych i cel już podwyższyli swoje ceny, aby przerzucić wzrost kosztów na klientów.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane