Kolejny debiut Interii nie był zaskoczeniem

Lesław Kretowicz
opublikowano: 03-04-2001, 00:00

Kolejny debiut Interii nie był zaskoczeniem

Pierwszy dzień notowań akcji Interii potwierdził przewidywania analityków. Zamiana praw do akcji na „prawdziwe” walory nie wywołała większej reakcji rynku.

Ponowny debiut Interii nie wpłynął w zasadniczy sposób na wartość walorów internetowego portalu. Mimo niezbyt udanego otwarcia (spadek o 3,1 proc. w stosunku do ceny z piątku), kurs ustabilizował się i notowania zakończyły się na identycznym poziomie co ostatni kurs praw do akcji (12,8 zł).

— Taką reakcję inwestorów należy oceniać pozytywnie. Utrzymanie pozycji dowodzi, że Interia mocno usadowiła się na parkiecie i wraz z poprawą koniunktury powinna rosnąć jej wartość — ocenia Piotr Kajczuk, analityk DM WBK.

Wczorajsza cena jest prawie trzykrotnie niższa od tej, jaką PDA krakowskiego portalu internetowego uzyskały 2 lutego 2001 r., czyli w dniu pierwszego notowania na GPW. Kurs otwarcia wyniósł wówczas 26 zł, podczas gdy cena emisyjna skalkulowana była na poziomie 23 zł, co inwestorom dało 13-proc. zysk.

Tak znaczący spadek wartości walorów w zaledwie dwa miesiące należy tłumaczyć ogólnoświatowym trendem spadkowym, który w szczególności dotknął spółki sektora IT. Ulokowanie Interii na giełdzie i uzyskane środki finansowe pozwolą przetrwać krakowskiej spółce okres bessy w dobrej kondycji. Konkurencja, nie mając dostępu do kapitału, może nie poradzić sobie na rynku i w przypadku przedłużenia się złej koniunktury, słabsze i mniejsze portale będą musiały wypaść z gry. Obecna sytuacja spowoduje naturalną selekcję w branży, a firmy, które pozostaną, podzielą między siebie stale rozwijający się segment reklamy internetowej.

— Poprawy w branży IT należy oczekiwać w perspektywie średnioterminowej. Na rynku pozostaną najwięksi. Moim zdaniem, w Polsce jest miejsce na 3-4 duże i liczące się portale, a Interia powinna być jednym z nich — prognozuje Piotr Kajczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejny debiut Interii nie był zaskoczeniem