Kolejny wspólny szew Vistuli i Bytomia

Parytet w porządku, choć z lekkim ukłonem w stronę Bytomia, ale czy akcjonariusze Vistuli opowiedzą się za fuzją?

Za akcję Bytomia 0,82 akcji Vistuli — tyle wynosi wartość punktowa parytetu wymiany akcji w ramach połączenia odzieżowych spółek. Deloitte Advisory, wspólny doradca obu podmiotów, oszacował przedział parytetu na poziomie 0,77-0,87. Wyniki wyceny mają stanowić podstawę do ustalenia parytetu wymiany akcji do planu połączenia, który ma zostać podpisany w ciągu dwóch tygodni — poinformowały spółki w tak samo brzmiących komunikatach.

KOLEJNE KROKI: Teraz plan połączenia, za chwilę UOKiK, KNF, sąd i — jak wszystko dobrze pójdzie — walne Vistuli, zarządzanej przez Grzegorza Pilcha (na zdjęciu), i walne Bytomia, któremu szefuje Michał Wójcik, powinny odbyć się pod koniec listopada.
Zobacz więcej

KOLEJNE KROKI: Teraz plan połączenia, za chwilę UOKiK, KNF, sąd i — jak wszystko dobrze pójdzie — walne Vistuli, zarządzanej przez Grzegorza Pilcha (na zdjęciu), i walne Bytomia, któremu szefuje Michał Wójcik, powinny odbyć się pod koniec listopada. Fot. Marek Wiśniewski

Neutralny i faworyzujący

— Parytet lekko faworyzuje Bytom, stąd wynika wzrost kursu akcji podczas wtorkowej sesji — uważa Marek Czachor, analityk Erste Securities. Adrian Górniak, analityk Domu Maklerskiego BDM, przyznaje, że patrząc na zachowanie kursu w ostatnim półroczu, wydawało się, że parytet będzie oscylował wokół 0,70-0,75, i rynek chyba szykował się bardziej na taką wartość.

— Z wycen rynkowych na poniedziałkowym zamknięciu rzeczywiście wynika, że ogłoszony we wtorek parytet nieco faworyzuje Bytom, ale z konsensu analityków można wywnioskować, że jest on neutralny — dodaje Tomasz Sokołowski, analityk BZ WBK. Po pierwszym półroczu Bytom miał 87,5 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 70,9 mln rok wcześniej, a na czysto zarobił 4,2 mln zł wobec 4,8 mln zł. W Vistuli było to odpowiednio 308 mln zł wobec 273,7 mln zł oraz 13,2 mln zł wobec 12 mln zł.

Nie parytet, lecz poparcie

— Po podpisaniu planu połączenia rozpoczniemy procedurę administracyjną w KNF i UOKiK oraz złożymy dokumenty do sądu celem zbadania przez biegłego rewidenta. Pozytywny scenariusz to walne na koniec listopada — mówi Grzegorz Pilch, prezes Vistuli. Marek Czachor podkreśla, że kluczowym pytaniem nie jest parytet, ale właśnie to, czy akcjonariusze Vistuli poprą połączenie.

— O zgodę właścicieli Bytomia jestem bardziej spokojny. W przypadku Vistuli potrzeba aż 80 proc. głosów na WZA — w przypadku Bytomia 2/3 — a dużych synergii na razie nie dostrzegam, więc czy warto przejmować po takiej cenie? Fuzja zajmie sporo czasu i energii zarządu, oszczędności w kosztach czynszu, jeśli będą, to niewielkie, połączone spółki pewnie będą w stanie wynegocjować lepsze warunki u dostawców, być może dzięki ograniczeniu polityki promocji poprawią marże — zastanawia się Marek Czachor. O ewentualnych wątpliwościach akcjonariuszy Vistuli mówi też Adrian Górniak. Tomasz Sokołowski spodziewa się, że do połączenia dojdzie.

— Jest ono korzystne dla obu stron. Łącznie spółki będą mogły mądrzej zarządzać promocjami, co na pewno dostrzegają akcjonariusze — dodaje analityk BZ WBK. Adrian Górniak transakcję także ocenia pozytywnie.

— Bytom był blisko „szklanego sufitu” dla swojej marki i w dłuższej perspektywie nie byłby w stanie znacząco urosnąć z jednym projektem. Vistula miała więcej przestrzeni do rozwoju, natomiast wspólnie mają znacząco lepszą pozycję na rynku — są w stanie podnieść ceny, a więc poprawić marże. Z obecnej perspektywy wydaje się, że taki gracz będzie mógł osiągnąć znacznie więcej, tym bardziej że konkurencja jest mocno rozdrobniona i posiada znacznie mniejsze udziały w rynku — twierdzi analityk DM BDM.

Do największych akcjonariuszy Vistuli należą: OFE PZU Złota Jesień, Ipopema TFI, OFE Nationale-Nederlanden, Quercus TFI, Colian Holding i Jerzy Mazgaj. W Bytomiu też jest sporo inwestorów finansowych, m.in.: Forum TFI, OFE Nationale-Nederlanden, NN Investment Partners, BZ WBK TFI oraz Jan Pilch.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kolejny wspólny szew Vistuli i Bytomia