Kolejny wstrząs w sieci Avans

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 04-12-2009, 00:00

Po upadłości spółki Avans Północ grunt pod nogami traci następna firma ze znanej grupy handlowej.

Po upadłości spółki Avans Północ grunt pod nogami traci następna firma ze znanej grupy handlowej.

Ciemne chmury zbierają się nad handlującą sprzętem RTV AGD siecią sklepów Avans. Niedawno informowaliśmy o ogłoszeniu przez sąd w Olsztynie upadłości (z możliwością zawarcia układu) spółki Avans Północ, jednej z czterech spółek dystrybucyjnych tworzących grupę. Teraz okazuje się, że poważne problemy ma kolejna spółka z grupy — Avans Centrum- -Wschód.

Druga upadłość

Z informacji uzyskanych przez "PB" w Sądzie Okręgowym w Warszawie wynika, że 30.11.09 r. został złożony przez Avans Centrum-Wschód wniosek o ogłoszenie upadłości (układowej). Nie został on jednak jeszcze rozpatrzony.

"W związku z niespodziewanym i szkodliwym dla spółki działaniem ubiezpieczycieli kredytów kupieckich, którzy przez swoją monopolistyczną pozycję decydują o sytuacji firm działających na rynku detelicznym w Polsce, Avans Centrum- -Wschód utracił możliwość kupowania towarów od producentów. Spółka jest całkowicie zdolna do działania, ale została zmuszona do zwrócenia się do sądu o ochronę przed wierzycielami" — czytamy w oświadczeniu spółki.

— Spodziewałem się upadłości Avans Centrum- -Wschód. Rynek jest dziś bardzo trudny. Problemy przeżywa wielu operatorów. Upadłości w branży nie są, niestety, niczym dobrym dla pozostałych graczy, bo osłabiają m.in. zaufanie kontrahentów i innych partnerów biznesowych — mówi przedstawiciel jednej z działających na rynku sieci sklepów ze sprzętem RTV AGD.

Przypomnijmy, że niedawno z rynku wycofała się brytyjska sieć Electro World, a dużo wcześniej upadły sieć Mars i Mega Avans.

Walka o przetrwanie

Przedstawiciele grupy Avans uspokajają.

"Kłopoty dwóch dystrybutorów należących do grupy nie mają wpływu na bieżącą działalność sieci w całej Polsce. Gwarantem tego jest silna pozycja i mocne fundamenty finansowe pozostałych dwóch podmiotoów" — czytamy w komunikacie grupy.

Branża nieoficjalnie twierdzi jednak, że na rynku jest dziś zbyt wielu dystrybutorów sprzętu RTV AGD i część z nich musi się wykruszyć. Tym bardziej że sprzedaż tego rodzaju asortymentu w tym roku mocno się skurczyła.

Przedstawiciele Media Saturn Holding Polska, która rozwija sieci Media Markt i Saturn, szacują, że w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż elektroniki użytkowej (sprzęt RTV, AGD, IT, foto, telefonia) spadła aż o 10 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2008 r. Największy spadek dotknął sprzedaży sprzętu komputerowego (16 proc.).

Wiktor Szczepaniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane