Kolejowa zmowa cenowa

opublikowano: 17-04-2014, 00:00

ABW zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o ustawienie przetargu na dostawę szyn i rozjazdów za 124 mln zł.

Janusz R., prezes dostarczającej szyny spółki ThyssenKrupp GFT, oraz Stanisław M., wiceprezes firmy Track Teck, dostawcy podkładów i rozjazdów kolejowych, zostali wczoraj zatrzymani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW). Z informacji dziennika. pl wynika, że wraz z nimi zatrzymano jeszcze siedem osób.

— Podejrzewamy ich o przestępstwo zmowy przetargowej — twierdzi Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, która zleciła zatrzymania funkcjonariuszom ABW. Chodzi o podejrzenie ustawienia jednego z przetargów PKP Polskich Linii Kolejowych na dostawę szyn i rozjazdów w latach 2014 i 2015, ogłoszonego w grudniu 2013 r. (umowa nie została jeszcze podpisana). Wartość zlecenia to prawie 124 mln zł. Maciej Dutkiewicz z biura prasowego PLK nie komentuje doniesień. Po wykryciu zmowy spółka będzie musiała poszukać nowych oferentów.

Z rynkowych informacji wynika, że to przedstawiciele grupy kolejowej poprosili służby o zbadanie sprawy. Dzięki temu podejrzanym założono podsłuchy i wykryto zmowę. Chodzi o to, że w przetargu brały udział tylko dwa podmioty (jedna firma i jedno konsorcjum). Gdyby graczy było więcej, konieczne byłoby zorganizowanie aukcji elektronicznej i uczestnicy musieliby rywalizować ceną. Dzięki zmowie liczba firm biorących udział w przetargu miała zostać ograniczona, a jej uczestnicy mieli podzielić się profitami podczas realizacji zlecenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy