Kołodko liczy na współpracę PO i NBP

opublikowano: 17-03-2003, 19:35

W kwietniu, maju i czerwcu do Sejmu trafi ponad sto projektów ustaw związanych z reformą finansów publicznych, zapowiedział wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko. Jednocześnie skrytykował decyzję o wycofaniu PSL z koalicji, którą uznał za mało roztropny ruch polityczny. Liczy jednak na współpracę Platformy Obywatelskiej.

- Układać się za każdym razem w sprawie jednej czy kilku ustaw z tą lub inną grupą posłów, to droga donikąd – powiedział wicepremier Kołodko w wywiadzie udzielonym ‘Przeglądowi’

Jego zdaniem, rząd musi znaleźć sojusznika strategicznego, z którym przeprowadziłby reformę finansów. Kołodko uważą, że powinna nim być Platforma Obywatelska.

- Jestem bezpartyjnym fachowcem i szukam mechanizmu politycznego, który zapewniłby optymalne rozwiązania. W tej sytuacji jest mi po drodze ze wszystkimi – zadeklarował.

Jednocześnie sceptycznie odniósł się do lasowanego przez Platformę Obywatelską pomysłu wprowadzenia podatku liniowego. Jego zdaniem, oznaczałoby to jedynie zwiększenie obciążeń ludzi mniej zamożnych i zmniejszenie obciążeń bogatszej części społeczeństwa.

Wicepremier ujawnił, że proponowaną przez niego reformę finansów popiera prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Jestem z nim w stałym kontakcie – oświadczył.

Kołodko liczy również na współpracę przy realizacji reformy ze strony NBP.

- NBP nie może nie rozumieć, ile jest do przegrania. Jest pełne uzasadnienie merytoryczne, są podstawy konstytucyjne i prawne, istnieją możliwości rachunkowe, aby państwo mogło skorzystać z części środków i zasobów finansowych administrowanych przez niezależny bank centralny. W tej sprawie trzeba i warto porozumieć się z Radą Polityki Pieniężnej -

powiedział Kołodko.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kołodko liczy na współpracę PO i NBP