Kołodko: PKB w II kw. może być powyżej 2,5 proc.

Piotr Kuczyński
30-04-2003, 08:21

WARSZAWA (Reuters) - Minister Finansów powiedział w środę, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) w drugim kwartale może być ponad 2,5 procent. Powiedział też, że ostatnia obniżka stóp procentowych przez bank centralny była zbyt ostrożna i jest jeszcze miejsce do obniżek rzędu 2-3 punktów procentowych.

Kołodko powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że w całym 2003 roku wzrost PKB może wynieść nieco więcej niż 3,0 procent. Rząd zakładał wcześniej, że PKB wyniesie w tym roku 3,5 procent. "W tym kwartale, który prognozujemy, obecnie minął już jego pierwszy miesiąc, na pewno będzie powyżej 2,5 procent, natomiast czy sięgniemy 3,0 procent to jest wątpliwe. Sądzę, że w skali całego roku wskaźnik wzrostu PKB na pewno nie będzie niższy, a będzie wyższy niż 3,0 procent" - powiedział Kołodko.

Wcześniej GUS podał iż szacuje, że w pierwszym kwartale PKB wzrosło o nie więcej niż 2,1 procent. Kołodko powiedział iż może być to nieco więcej, ale i tak mniej niż zakładano, jego zdaniem, z powodu niekorzystnej koniunktury gospodarczej na świecie oraz zbyt restrykcyjnej polityki banku centalnego.

"Jest to (PKB w I kw.) nieco mniej niż wszyscy zakładaliśmy, a to z dwóch względów, po pierwsze utrzymuje się niekorzystna koniunktura zewnętrzna w stosunku do polskiej gospodarki" - powiedział Kołodko. "I niestety trwa nadmiernie restrykcyjna, szkodząca przyspieszaniu tempa wzrostu gospodarczego i przeciwdziałaniu bardziej skutecznie bezrobociu polityka pieniężna NBP. Gdyby była ona bardziej służąca rozkręcaniu koniunktury bylibyśmy zdecydowanie bliżej tych trzech procent" - dodał.

Kołodko powiedział też, że ostatnia obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) była zbyt mała. Na ostatnim, kwietniowym posiedzeniu RPP obniżyła główną stopę rynkową o 25 punktów bazowych i obecnie wynosi ona 5,75 procent. RPP obniżyła stopy procentowe w tym roku cztery razy, z czego główną łącznie o 100 punktów bazowych.

"W gronie RPP zdania też są podzielone. Tam się też dyskutuje i ścierają się różne racje i niestety wzięły góre racje, których ja nie podzielam, ale szanuję niezależność banku centralnego. Obniżono tylko o ćwierć punktu procentowego choć spokojnie można było obniżyć o 2-3 punkty procentowe" - dodał.

Kołodko skrytykował jednak pomysły niektórych polityków o likwidacji RPP czy ograniczaniu jej niezależności. "Zdecydownaie uważam, że nie byłaby to słuszna zmiana. NBP jest instytucją niezależną od rządu i tak będzie, jestem o tym przekonany, gdyż to w długim okresie służy stabilizacji finansowej, a ta z kolei dobrze służy (...) dobrej koordynacji polityk w tym także chęci współpracowania NBP z rządem" - powiedział Kołodko.

Rynki spodziewają się, że bank centralny będzie kontynuował swoją politykę obniżania stóp "małymi kroczkami", choć przy inflacji rzędu 0,6 procent realne stopy procentowe w Polsce są na jednym z najwyższych poziomów w regionie. Analitycy prognozują, że główna stopa procentowa spadnie do końca tego roku jeszcze o 75 punktów bazowych do 5,0 procent.

Główna stopa procentowa spadła w ciągu ostatnich dwóch lat z poziomu 19 procent, jednak wzrost gospodarczy jest nadal w fazie powolnego ożywienia, a stopa bezrobocia sięga nadal rekordowo wysokiego poziomu niemal 19 procent.

((Autor: Barbara Woźniak; Redagowała: Marta Karpińska; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, Reuters Messaging: barbara.wozniak.reuters.com.reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kołodko: PKB w II kw. może być powyżej 2,5 proc.