Komentarz Decyzja należy do kierowcy

MIB
22-06-2011, 00:00

Adam Jasiński

konsultant Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego mają trzy czynniki: człowiek, pojazd i droga. Spośród tej trójki to właśnie człowiek i jego zachowanie jako uczestnika ruchu ma największy wpływ na wypadkowość. Ponad 90 proc. wypadków spowodowanych jest błędem uczestnika ruchu drogowego. Czynniki takie jak: złe oznakowanie drogi, dziury w jezdni, stan techniczny pojazdu mają tu znaczenie marginalne. Dane Komendy Głównej Policji wskazują, że w 2009 r. niewłaściwy stan jezdni, nieprawidłowo zabezpieczone roboty drogowe oraz nieprawidłowo działające zapory i rogatki były — w sumie — przyczyną 83 z ogólnej liczby 44 196 wypadków drogowych.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje, że głównym "sprawcą" wypadków drogowych jest szeroko pojmowana infrastruktura drogowa. W dokumencie "Synteza ustaleń i wnioski" nie wskazano jednak, ile procent wypadków wynika z winy użytkowników dróg (pieszych i kierujących), a do ilu z nich doszło z innych przyczyn.

W ostatnich trzech latach oddano do użytku ponad 1,2 tys. km nowoczesnych dróg krajowych, w tym ponad 40 obwodnic. Z roku na rok nakłady na poprawę infrastruktury drogowej zwiększają się (w zeszłym roku było to około 20 mld, w tym planowane jest ponad 30 mld zł).

W kwestii poprawy jakości infrastruktury robi się bardzo wiele. To, czy po zakończeniu budowy dróg będą one bezpieczne, będzie zależało przede wszystkim od osób, które z nich korzystają. Żaden kierowca nie może czuć się zwolniony z odpowiedzialności za podejmowane decyzje. A te powinny być zawsze racjonalne, bez względu na stan drogi.

Warto dodać, że prędkość niedostosowana do warunków ruchu to problem, z którym boryka się nie tylko Polska, ale także państwa, które mają niemal idealną infrastrukturę drogową, np. Niemcy czy Francja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Komentarz Decyzja należy do kierowcy