Komisja ds. PZU przesłucha Wasilewską-Trenkner i Pawlika

Polska Agencja Prasowa SA
13-07-2005, 16:40

Sejmowa komisja śledcza ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU przesłucha w czwartek b. minister finansów w rządzie Jerzego Buzka, Halinę Wasilewską-Trenkner oraz b. dyrektora gabinetu ministra skarbu Emila Wąsacza, Jarosława Pawlika.

Sejmowa komisja śledcza ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU przesłucha w czwartek b. minister finansów w rządzie Jerzego Buzka, Halinę Wasilewską-Trenkner oraz b. dyrektora gabinetu ministra skarbu Emila Wąsacza, Jarosława Pawlika.

    Komisja wezwała na przesłuchanie Wasilewską-Trenkner w związku z zeznaniami b. ministra skarbu Wiesława Kaczmarka. Kaczmarek powiedział przed komisją, że Wasilewska-Trenkner poinformowała go, iż Ministerstwo Finansów wydało zgodę dla Eureko na zakup 21 proc. akcji PZU na polecenie premiera Jerzego Buzka.

    Kaczmarek przytoczył fragment swojej rozmowy z Wasilewską-Trenkner, w której miała ona powiedzieć, że "nie miała wyboru i odbyło się to (zgoda na sprzedaż akcji PZU - PAP) na polecenie premiera". Tymczasem Buzek zeznał przed komisją, że nie ingerował w przebieg prywatyzacji PZU.

    Wiceprzewodniczący komisji Jerzy Czepułkowski (SLD) powiedział PAP, że jeśli zeznania Kaczmarka są wiarygodne, to oznacza to, iż premier Buzek "sterował ręcznie procesem prywatyzacji PZU".

Wasilewska-Trenkner powiedziała jednak PAP, że zgoda Ministerstwa Finansów na kupno 21 proc. akcji PZU nie była wydawana na polecenie premiera Buzka. Jak zaznaczyła, Kaczmarek nadinterpretował fakty, bo premier prosił ją jedynie o zakończenie przed jesienną zmianą rządu w 2001 r. wszystkich spraw. "A nie, by załatwić te sprawy w określony sposób" - podkreśliła.

    Zgoda Ministerstwa Finansów dla Eureko została wydana 3 października 2001 r. i zezwalała inwestorowi na nabycie akcji PZU w liczbie zapewniającej przekroczenie progu 50 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PZU. Była ona czasowa, obowiązywała do końca 2001 r.

    Członkowie komisji uważają, że Wasilewska-Trenkner - jako wiceminister finansów, a później minister finansów - może mieć dużą wiedzę o kondycji finansowej Eureko. Wasilewska-Trenkner była ministrem finansów od 28 sierpnia 2001 do 19 października 2001 roku; wcześniej, od 1995 roku, była wiceministrem finansów.

    Jarosław Pawlik, który ma zeznawać jako drugi, jest b. dyrektorem gabinetu ministra skarbu Emila Wąsacza. Wąsacz podpisał 5 listopada 1999 roku umowę prywatyzacyjną PZU, na mocy której konsorcjum Eureko i BIG Banku Gdańskiego kupiło za ponad 3 mld zł 30 proc. akcji PZU.

    Pawlik został wezwany na przesłuchanie w związku z zeznaniami świadków w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku, która od stycznia 2005 roku wyjaśnia kulisy prywatyzacji PZU. W tych zeznaniach Pawlik występuje jako osoba, która ma dużą wiedzę o procesie prywatyzacji PZU i która mogła wpływać na ten proces.

    Wiceprzewodniczący komisji śledczej Jerzy Czepułkowski (SLD) powiedział PAP, że z zeznań w prokuraturze wynika, iż Pawlik był "szarą eminencją" w ministerstwie skarbu. Jak dodał, zeznania świadków pokazują, że "wiele kluczowych spraw uzgadniało się i załatwiało" nie z Wąsaczem, ale z Pawlikiem.

    Przemysław Gosiewski (PiS) powiedział PAP, że Pawlik to ważny świadek, "czynnie zaangażowany w kontakty" z prezesami PZU i PZU Życie oraz potencjalnymi inwestorami w PZU, który może mieć dużą wiedzę na temat procesu prywatyzacji PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja ds. PZU przesłucha Wasilewską-Trenkner i Pawlika