Komisja Europejska zbada limity inwestycyjne dla OFE

Browary STRZELEC S.A.
opublikowano: 21-03-2002, 19:35

Marcin Grajewski

BRUKSELA (Reuters) - Unia Europejska poinformowała w czwartek, że zbada czy plskie prawo ograniczające poziom inwestycji otwartych funduszy emerytalnych(OFE) na rynku zagraniczym jest zgodne z prawem unijnym.

Już od pewnego czasu Komisja Europejska naciskała na rząd, aby zwiększył limit, który umożliwia funduszom emerytalnym inwestowanie na zagranicznych rynkach tylko pięć procent aktywów.

Zdaniem analityków rozluźnienie tego limitu mogłoby zaszkodzić warszawskiej giełdzie, gdzie fundusze ulokowały prawie 30 procent swoich aktywów, które przekroczają 20 miliardów złotych. Podobne obawy wiążą się z krajowym rynkiem obligacji.

Polski rząd stoi na stanowisku, że pieniądze zgromadzone przez fundusze należą do sektora publicznego, co daje państwu prawo do decydowania w co i gdzie powinny być inwestowane.

W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazał na konta 18 funduszy emerytalnych 8,7 miliarda złotych.

Jednak kraje piętnastki zleciły Komisji Europejskiej przygotowanie raportu, który oceniłby słuszność polskiego stanowiska.

"Komisja przedstawi raport dotyczący przyjęcia i wprowadzenia w życie przez Polskę unijnego prawa dotyczącego zasad inwestowania przez fundusze emerytalne" - głosi oświadczenie przedstawione polskim dyplomatom.

Część krajów piętnastki uważa, że fundusze powinny podlegać ustawodawstwu o swobodnym przepływie kapitału, jednak główny negocjator Jan Truszczyński kolejny raz odrzucił taką interpretację.

Truszczyński powiedział, że jest przekonany, że raport Komisji będzie zgodny ze stanowiskiem Polski. Na razie wykluczył liberalizację limitów, chyba że Unia zdecyduje się zharmonizować dyrektywy dotyczące inwestycji funduszy w Europie.

"Jeżeli Unia przedstawi nową dyrektywę dotyczącą funduszy emerytalnych my się do niej dostosujemy" - powiedział Truszczyński Reuterowi.

Kiedy Polska stanie się członkiem UE, Komisja będzie mogła zakwestionować jej interpretację prawną przed Europejskim Trybunałem.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Browary STRZELEC S.A.

Polecane