Komisja podzielona w sprawie Abrisu

opublikowano: 19-11-2014, 00:00

Nadzór przegłosował nakaz sprzedaży FM Banku przez fundusz. Abris już zapowiedział odwołanie.

Trwa brazylijski serial w sprawie Abris Capital i jego FM Banku PBP, który coraz bardziej zaczyna przypominać czeski film. 8 kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odebrała funduszowi prawo wykonywania głosu z akcji banku i nakazała sprzedać je do końca roku. Abris odwołał się od decyzji, ale na rozpatrzenie wniosku czekał do 24 lipca, gdy komisja podtrzymała decyzję o zakneblowaniu inwestora i ze względów formalnych umorzyła postępowanie w sprawie nakazu sprzedaży, ale już dzień później wszczęła nowe postępowanie w tym przedmiocie. Ze względu na duży stopień komplikacji materii trwało ono prawie cztery miesiące.

W tym czasie Abris rozpoczął proces poszukiwania inwestora dla FM Banku PBP, spodziewając się, że nowe postępowanie może zakończyć się nakazem sprzedaży. I słusznie. Na wtorkowym posiedzeniu KNF podtrzymała decyzję z 8 kwietnia nakazującą funduszowi zbycie akcji banku tym razem z terminem do 30 kwietnia 2015 r. Paweł Boksa, partner w Abris Capital, zapowiada odwołanie od decyzji KNF… do KNF, która jest drugą instancją w tej sprawie. Komisja w ciągu dwóch miesięcy powinna wydać decyzję, chyba że postępowanie znowu okaże się skomplikowane. Być może Abris sprzeda w tym czasie bank i sprawdzanie odwołania okaże się bezprzedmiotowe. Gdyby proces sprzedaży nie został zamknięty, kolejne posiedzenie w tej sprawie mogłoby być niezwykle interesujące.

O ile bowiem za pierwszym razem w kwietniu Komisja jednomyślnie zagłosowała za pozbawieniem Abrisu prawa wykonywania głosów z akcji FM Banku oraz za nakazem sprzedaży banku do końca roku, to, po odwołaniu funduszu, podczas lipcowego głosowania za odebraniem prawa głosu było czterech członków nadzoru, ale jeden, Lesław Gajek, zgłosił veto. Jeszcze ciekawiej było na wtorkowym posiedzeniu. Za nakazem sprzedaży ręce podnieśli tylko przedstawiciele urzędu: Andrzej Jakubiak, przewodniczący, i jego dwóch zastępców: Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek. Przeciw zagłosowali: Ludwik Kotecki, reprezentant resortu finansów, oraz Jerzy Pruski z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wstrzymał się przedstawiciel NBP Piotr Wiesiołek, osoba nowa w tym gronie.

Rozłam podczas głosowania może potwierdzać informacje napływające już od dawna z okolic placu Powstańców Warszawy, gdzie zbiera się KNF, o rosnących różnicach zdań pomiędzy członkami tego gremium, dotyczących m.in. sposobu rozwiązania problemu SKOK-ów. Według naszych rozmówców, głosowanie w sprawie Abrisu ma jednak całkowicie merytoryczne podłoże i opiera się na wnioskach wyciągniętych po ponownej analizie dokumentów dotyczących funduszu i FM Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Komisja podzielona w sprawie Abrisu