Komisja śledcza ds. banków może nie powstać - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-04-2006, 08:13

Komisja śledcza ds. prywatyzacji banków może w ogóle nie powstać. Powołująca ją uchwała najprawdopodobniej wyląduje w Trybunale Konstytucyjnym, twierdzi "Życie Warszawy".

Komisja śledcza ds. prywatyzacji banków może w ogóle nie powstać. Powołująca ją uchwała najprawdopodobniej wyląduje w Trybunale Konstytucyjnym, twierdzi "Życie Warszawy".

Wniosek jest inicjatywą Platformy Obywatelskiej. - Powinien być gotowy w ciągu kilku najbliższych dni, potwierdza w rozmowie z "ŻW" Cezary Grabarczyk, który będzie autorem wniosku.

Bankowa komisja śledcza została powołana przez Sejm dwa tygodnie temu. Dlaczego więc Platforma dopiero teraz decyduje się na jej zaskarżenie? Sprawę do tej pory komplikował fakt, że Trybunał teoretycznie nie może się zajmować konstytucyjnością uchwał. Furtkę pozwalającą na obejście tego ograniczenia politycy PO znaleźli dopiero teraz.

Okazuje się bowiem, że jest przepis pozwalający TK na zajmowanie się wszystkimi aktami prawnymi, które pochodzą z centralnych organów państwa. - A uchwała wyszła przecież z Sejmu, który z pewnością takim organem jest. Opinię polityków potwierdzili już konstytucjonaliści.

Zakwestionowanie sensu badania systemu bankowego to zagranie va banque ze strony PO. - Liczymy, że uchwała przepadnie w całości i komisja w ogóle nie powstanie, powiedział gazecie jeden z jej polityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu