Komisja zawiesiła doradcę

Mariusz Zielke
opublikowano: 26-07-2006, 00:00

Nadzór giełdowy ukarał pierwszego zarządzającego za sprawy związane z transakcjami opisanymi przez „PB”. Kolejne wyroki w sierpniu.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) zawiesiła na trzy miesiące Mariuszowi Adamiakowi, dyrektorowi departamentu zarządzania aktywami w Pioneer Pekao TFI, licencję doradcy inwestycyjnego.

Kara została wymierzona za „naruszenie regulaminów w związku z wykonywaniem zawodu w okresie zatrudnienia w firmie inwestycyjnej”. KPWiG nie ujawnia szczegółów sprawy, ale wiadomo, że chodzi o działania doradcy przy kilku transakcjach giełdowych opisanych przez „Puls Biznesu” w cyklu „Grupa trzymająca giełdę”. Zaprezentowaliśmy w nim działania kilku zarządzających największymi w Polsce funduszami emerytalnymi i inwestycyjnymi, którzy mogli stworzyć nieformalne porozumienie.

Tylko upomnienie

Reprymenda dla Mariusza Adamiaka nie jest jednak dotkliwa, gdyż groziło mu pozbawienie licencji na zawsze.

Komisja prowadziła postępowanie administracyjne przez rok, jednocześnie zawiadamiając prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (m.in. ujawnienia tajemnicy zawodowej) przez kilku zarządzających funduszami.

Dwaj pozostali doradcy — Jakub Bentke, były zarządzający w grupie PZU, a obecnie prezes Skarbiec Investment Management i Andrzej Błachut, były zarządzający w AIG, mają stanąć przed komisją w końcu sierpnia.

Najdotkliwsza kara grozi Jakubowi Bentkemu, który był kluczową postacią w większości transakcji opisywanych przez „PB”. Nadzór ubezpieczeniowy za działania tego zarządzającego nałożył na PTE PZU karę ponad miliona złotych. Kary zostały wymierzone za ujawnianie tajemnic zawodowych, łączenie stanowisk i prywatne inwestycje zarządzającego wyprzedzające inwestycje funduszu. Jakub Bentke nie poniósł jeszcze żadnej kary. Przeciwnie — już po ujawnieniu przez „PB” jego roli w kilku transakcjach awansował ze stanowiska zarządzającego na fotel prezesa w Skarbcu.

Ma być ciąg dalszy

Kilka tygodni temu Witold Pochmara, zastępca przewodniczącego KPWiG, stwierdził w wywiadzie dla „PB”, że postępowanie przeciw doradcom nie zakończy sprawy, a komisja rozpocznie kolejne przeciwko jednej z firm zarządzającej funduszami.

— Materiał zebrany podczas postępowania w sprawie doradców daje możliwość podjęcia działań administracyjnych wobec jednego z podmiotów, który nadzorujemy — mówił Witold Pochmara.

Na razie skończyło się na deklaracjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu