Czytasz dzięki

Komórkowa rewolucja

opublikowano: 17-04-2018, 22:00

Inżynieria tkankowa i biologia molekularna otwierają furtkę do nowych metod leczenia. Będą nad nimi pracować naukowcy z CMR

Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) uruchamia nowy ośrodek — Centrum Medycyny Regeneracyjnej (CMR). Instytut powstaje we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, a będzie koordynowany przez Warszawski Uniwersytet Medyczny. Na jego organizację i wyposażenie przyznano 46 mln zł, m.in. z pieniędzy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W placówce mają być realizowane badania z zakresu nanotechnologii, inżynierii tkankowej i genetycznej, a przede wszystkim eksperymentalne analizy wykorzystania komórek macierzystych w walce z chorobami i do poprawy kondycji organizmu ludzkiego.

Będziemy optymalizować własną metodę wykorzystania komórek macierzystych. Równolegle, we współpracy z chemikami i farmaceutami, chcemy opracować nową generację leków, które poprawiłyby „kondycję” tych komórek — zapowiada prof. Mariusz Ratajczak, kierownik CMR. Przy projekcie będzie z nim współpracować prof. Magdalena Kucia.
Zobacz więcej

INNOWACJE W MEDYCYNIE:

Będziemy optymalizować własną metodę wykorzystania komórek macierzystych. Równolegle, we współpracy z chemikami i farmaceutami, chcemy opracować nową generację leków, które poprawiłyby „kondycję” tych komórek — zapowiada prof. Mariusz Ratajczak, kierownik CMR. Przy projekcie będzie z nim współpracować prof. Magdalena Kucia. Fot. Marek Wiśniewski

W nowej jednostce badawczej kontynuowane będą m.in. prace nad opatentowanym już wynalazkiem zespołu naukowców kierowanego przez prof. Mariusza Ratajczaka — VSELs (very small embronic like stem cells). Mowa o małych komórkach macierzystych, przypominających komórki embrionalne, pozyskiwanych jednak z dorosłych tkanek, które również można wykorzystywać do wzmocnienia procesów regeneracji organizmu. Prof. Mariusz Ratajczak, teraz jako kierownik nowej placówki, będzie nadzorować prace centrum wraz z dr Magdaleną Kucią. Oboje zdecydowali się wrócić do kraju po latach pracy w Stanach Zjednoczonych.

— Nasze odkrycie zostało potwierdzone również przez inne zespoły badawcze na świecie. Stanowi alternatywę wobec proponowanych dotychczas, nierzadko kontrowersyjnych, metod wykorzystujących np. komórki izolowane z zarodków, których podanie może wiązać się z ryzykiem wystąpienia guzów o charakterze potworniaków czy tzw. indukowanych komórek pluripotencjalnych — dodaje prof. Mariusz Ratajczak.

Między nauką a biznesem

W warszawskim Centrum Medycyny Regeneracyjnej powstanie sześć pracowni: izolacji komórek macierzystych z tkanek, proteomiki — pozwalająca na badanie białek lub profili metabolicznych, sekwencjonowania, namnażania komórek macierzystych do późniejszego wykorzystania w terapii pacjentów, badająca efekty parakrynne, np. czynniki poprawiające kondycję komórek macierzystych, oraz pracownia obrazowania.

— W Europie Środkowo-Wschodniej brakuje ośrodków, które pozwoliłyby badaczom z tej dziedziny na prowadzenie prac w tak szerokim ujęciu. My, poza aktywnością naukową, stawiamy również na ścisłą współpracę z przemysłem, w tym branżą farmaceutyczną, i będziemy realizować zamówienia od przedsiębiorców — zapowiada dr Magdalena Kucia.

W tym zakresie na rodzimy rynek przenoszone mają być standardy „amerykańskiej szkoły”, w której, bardziej niż w Polsce, liczą się patenty i komercjalizacja wynalazków naukowych.

— Jesteśmy naukowcami, a nie biznesmenami, dlatego potrzebujemy pomocy osób, które znają się na zarządzaniu i biznesie. Powołaliśmy więc firmę, w której skupione zostały prawa intelektualne związane z naszymi odkryciami i badaniami prowadzonymi jeszcze w USA. Spółka pozwoli nam na bezpieczne kontynuowanie prac w Polsce i ułatwi nawiązanie współpracy z innymi podmiotami na rynku — wyjaśnia prof. Mariusz Ratajczak.

Zdaniem naukowców, wykorzystanie komórek macierzystych daje nadzieję na przyspieszenie leczenia m.in. oparzeń skóry, chorób układu krwiotwórczego, uszkodzeń mięśnia sercowego, regeneracji narządów wewnętrznych czy spowolnienie procesu starzenia się tkanek. Ale do powszechnego udostępniania pacjentom konkretnych i bezpiecznych rozwiązań jeszcze długa droga.

— Naszym dodatkowym celem jest poznanie i zrozumienie tzw. mechanizmów parakrynnych, mogących wzmacniać działanie komórek macierzystych w procesie „naprawczym” organizmu — dodaje dr Magdalena Kucia.

Kolejne projekty badawcze

Zdaniem prof. Jadwigi Turło, prorektor ds. nauki i transferu technologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Medycyny Regeneracyjnej może mieć szanse na pomyślny rozwój — bo dysponuje zarówno pieniędzmi, jak i odpowiednim potencjałem naukowym.

— Zainwestowanych zostało już 46 mln zł, z czego 15 mln zł pochodzi z wkładu własnego i od inwestorów, którzy zdecydowali się zainwestować, nie mając żadnej gwarancji, że ten projekt zakończy się sukcesem. To pokazuje, że medycyna regeneracyjna jest obszarem interesującym nie tylko dla naukowców, ale też dla biznesu — dodaje prof. Jadwiga Turło.

Z danych przedstawionych przez CePT wynika, że w 2017 r. globalny rynek komórek macierzystych osiągnął wartość 65 mld USD. W Europie jego wartość do 2021 r. przekroczy 24 mld USD. Dodatkowo w plany CePT wpisane jest uruchomienie Centrum Medycyny Translacyjnej. Obecnie trwa tworzenie jego struktur i kompletowanie zespołu. Jedną z rozwijanych w nim terapii ma być CAR-T, metoda wykorzystywana do walki z nowotworami.

„Metoda opiera się na połączeniu terapii celowanej, medycyny personalizowanej i immunoterapii. Komórki układu odpornościowego (limfocyty T) chorych zamienia się w »żywe leki« — pobrane od pacjenta jego własne limfocyty T, czyli komórki stworzone do zwalczania różnych infekcji w organizmie, są modyfikowane genetycznie w laboratorium, a następnie odpowiednio wzmocnione do walki z komórkami rakowymi, wracają do krwi pacjenta, by rozpoznać i zniszczyć wroga” — czytamy w komunikacie CeRT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane