Kompaktowe mieszkania w modzie

DI
28-11-2011, 11:06

13-metrowa kawalerka albo cztery pokoje „upchnięte” na 43 mkw. powierzchni? To nie żart. Takie oferty można znaleźć na rynku wtórnym.

Wraz ze spadkiem zdolności kredytowej kompaktowe mieszkania wzbudzają coraz większe zainteresowanie. W skrajnych przypadkach zaciągnięcie kredytu na zakup może być jednak problemem. O ile na początku 2007 r. trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogła liczyć na trzydziestoletni kredyt w złotych na kwotę 520 tys. zł, to dziś byłoby to 389 tys. zł - wskazują dane Home Broker. Za tymi potrzebami stopniowo podążają deweloperzy budując coraz mniejsze lokale. Średni metraż mieszkań oddanych do użytkowania w 2008 r. wynosił 68 mkw., w 2011 r. jest to niewiele ponad 65 metrów – wynika ze statystyk GUS.
Z podobną sytuacją mamy do czynienia na rynku wtórnym. Przeciętna powierzchnia lokali używanych wprowadzonych na rynek spadła z 60 mkw. w pierwszym kwartale 2009 r., do 54 mkw. obecnie.

Paradoksalnie uzyskanie niewielkiego kredytu na małe mieszkanie może być trudniejsze niż zaciągnięcie dużej pożyczki.
Zobacz więcej

Paradoksalnie uzyskanie niewielkiego kredytu na małe mieszkanie może być trudniejsze niż zaciągnięcie dużej pożyczki.

Kawalerka na 13 metrach
Zmiany te wynikają m.in. z ograniczonej możliwości zaciągnięcia kredytu. Aby zmieścić się w obliczanej przez banki zdolności kredytowej nabywcy minimalizują cenę mieszkań, a tym samym ich metraż. A to sprawia, że największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o jak najmniejszym metrażu przy zakładanej liczbie pokoi. Dzięki temu zabiegowi na małej powierzchni można oddzielić na przykład sypialnię od części dziennej mieszkania co mimo mniejszego komfortu może być i tak lepszym wyjściem niż zakup kawalerki.
Jak bardzo kompaktowe mogą być mieszkania? Skrajne przypadki można znaleźć na rynku wtórnym gdzie w starszym budownictwie pojawiają się oferty sprzedaży kawalerek o powierzchni nawet kilkunastu metrów. Przykładem może być 13-metrowe „M” w Krakowie. W dzielnicy Krowodrza lokal położony na parterze dwupiętrowej kamienicy z 1930 r. został wyceniony przez sprzedającego na 99 tys. zł.

Zakup kompaktowego mieszkania jest często rozwiązaniem dla pomysłowej osoby. Niewielki metraż lokalu wymaga bowiem często zastosowania niecodziennych rozwiązań aranżacyjnych. Przykładem może być kawalerka o powierzchni 13,5 m kw. w łódzkiej dzielnicy Górna. Nad wejściem do tego mieszkania oraz łazienką znajduje się antresola. Może ona służyć jako pawlacz lub po przeróbce jako część sypialniana. Lokal znajduje się na czwartym – ostatnim piętrze przedwojennej kamienicy. Cena to 52 tys. zł.

Problem z kredytem
Całkowite ceny najmniejszych - kilkunastometrowych - kawalerek mogą wydawać się relatywnie przystępne. Dzięki temu często bywają kupowane bez udziału kredytu hipotecznego. Osoba, która chciałaby je jednak nabyć z wykorzystaniem finansowania bankowego mogłaby natknąć się na przeszkody. Problemem może być nietypowość lokalu, a także ograniczenia co do minimalnej kwoty kredytu.
Mimo, że większość banków pozwala na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego nawet w kwocie 30 tys. zł, to zazwyczaj kredyty te są znacznie droższe niż wynosi rynkowa przeciętna. Mniej niż 80 tys. zł nie pożyczą Alior Bank, BPH, mBank, Multibank. DnB Nord jako dolny limit kredytu wyznaczył kwotę 150 tys. zł. Nie oznacza to jednak, że w wyjątkowym przypadku bank nie będzie skłonny udzielić kredytu w wysokości niższej niż narzucone przez procedury wartości .
Warto wspomnieć, że każdy kredyt udzielony na kwotę poniżej 80 tys. zł podpada pod rygory ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z jej zapisami łączna kwota prowizji i opłat okołokredytowych nie może przekroczyć 5 proc., a wcześniejsza spłata takiego kredytu musi być darmowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Kompaktowe mieszkania w modzie