Kompania Węglowa stworzy system zagospodarowania kamienia

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-10-2005, 13:44

Na każde cztery tony węgla przypada tona odpadów, głównie wydobytego wraz z węglem kamienia. Koszty związane z jego usunięciem i zagospodarowaniem Kompania Węglowa szacuje na ok. 100 mln zł rocznie. Spółka zapowiada stworzenie systemu, który pozwoli jej nie tylko do tego procesu nie dopłacać, ale jeszcze zarobić.

Na każde cztery tony węgla przypada tona odpadów, głównie wydobytego wraz z węglem kamienia. Koszty związane z jego usunięciem i zagospodarowaniem Kompania Węglowa szacuje na ok. 100 mln zł rocznie. Spółka zapowiada stworzenie systemu, który pozwoli jej nie tylko do tego procesu nie dopłacać, ale jeszcze zarobić.

    "Odpowiednio przetworzona skała płonna, czyli kamień, który wydobywamy wraz z węglem, też może być produktem użytecznym. Jako producent chcemy mieć kontrolę nad jego zagospodarowaniem" - powiedział w poniedziałek PAP prezes Kompanii Maksymilian Klank.

    Przypomniał o zdarzających się w przeszłości przypadkach, kiedy kamień trafiał do prywatnych mieszalni, gdzie kruszono go i dosypywano do węgla, zwiększając wagę i zaniżając jego jakość. Według prezesa, tylko dobra kontrola zagospodarowania kamienia przez producenta może zagwarantować wyeliminowanie tego typu oszustw.

    Do stworzenia kompleksowego systemu zagospodarowania kamienia Kompania chce wykorzystać katowicką spółkę Węglozbyt, gdzie ma większościowy udział. Ta borykająca się z kłopotami finansowymi firma, która w przeszłości handlowała węglem ze spółek węglowych, teraz - według strategii KW - ma do spełnienia rolę głównie w zakresie zagospodarowania kamienia.

    Wydobywana z węglem skała płonna może być wykorzystywana głównie w budownictwie i drogownictwie, m.in. do utwardzania nawierzchni i budowy dróg. Kompania Węglowa zamierza nawiązać współpracę z konkretnymi odbiorcami, dla których może przygotować kruszywo o określonych parametrach, stopniu rozdrobnienia itp.

    "Zaczynamy od szczegółowej inwentaryzacji, jaki kamień możemy zaoferować odbiorcom oraz analizy, do czego można go efektywnie wykorzystać. Dzięki temu będziemy w stanie tak przygotować kamień, traktowany dotąd niemal wyłącznie jako odpad, aby trafił w potrzeby rynku" - powiedział prezes Klank.

    Równocześnie, zgodnie z realizowaną strategią, Kompania chce ograniczyć ilość wydobywanego kamienia, koncentrując wydobycie węgla w rejonach o najwyższej wydajności. Dzięki temu mniejszy ma być koszt przeróbki mechanicznej węgla, polegającej m.in. na oddzielaniu go od kamienia. Średnio proces ten kosztuje ok. 10-15 zł na tonę węgla, czyli ponad 0,5 mld zł w skali całej firmy rocznie.

    Kompania Węglowa to największa firma górnicza w Europie. W 17 kopalniach zatrudnia ponad 70 tys. osób. W tym roku spodziewa się ok. 300 mln zł zysku netto, wobec ok. 450 mln zł w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane