Kompetencje RPP i rządu są podzielone

Jacek Fedor, Jacek Zalewski
opublikowano: 10-12-2001, 00:00

Kompetencje RPP i rządu są podzielone

Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku, zarzuca politykom schizofrenię w sprawie stóp procentowych.

- Joanna Wrześniewska (Polsat): Czy RPP w grudniu jeszcze obniży stopy procentowe?

- Janusz Jankowiak (BRE Bank): Nie. Jestem tego prawie pewien, bo gdyby obniżyła, to już właściwie do końca straciłaby reputację na rynku. W ciągu dwóch miesięcy zeszlibyśmy — przy silnych naciskach polityków — o 400 pkt, a to by znaczyło, iż nie ma w Polsce niezależnej polityki monetarnej.

- Posłowie wymyślili powiększenie składu RPP — o członków chętnych do obniżania stóp...

- Ludzie ci zostaliby dokooptowani nie w celu prowadzenia niezależnej polityki monetarnej, lecz takiej, jaką chciałby widzieć rząd. A przecież nie do kompetencji Rady Ministrów należy polityka monetarna, podobnie jak nie jest kompetencją RPP prowadzenie polityki fiskalnej. Spora część parlamentarzystów nie odróżnia stóp ustalanych przez bank centralny od stóp rynkowych, na które Rada nie ma żadnego wpływu. Prowadzą oni działalność, która te stopy rynkowe podnosi — a zatem popadają w pewnego rodzaju schizofrenię.

- Zwykli ludzie tym bardziej nie rozumieją, dlaczego stopy zostały już obniżone o 7,5 proc., a kredyty nadal kosztują około 20 proc.

- Banki nie są zmuszone do obniżania kredytów w takim samym stopniu, jak obniżają depozyty, ponieważ mogą zarabiać na czymś innym. Między innymi zarabiają na naszym długu publicznym, czyli na papierach dłużnych, którymi rząd musi pokrywać deficyt budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Fedor, Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Kompetencje RPP i rządu są podzielone