Komunikację międzyludzką czeka rewolucja 3G

Mariusz Kosiński
12-04-2001, 00:00

Mariusz Kosiński: Komunikację międzyludzką czeka rewolucja 3G

Telefonia komórkowa szybko wkracza w erę mobilnego Internetu. Coraz więcej ludzi korzysta już z usług głosowych, które są dostępne dzięki drugiej generacji. Zwiększające się potrzeby transmisji danych za pośrednictwem sieci komórkowych skierowały rozwój technologiczny na drogę najbardziej zaawansowanych rozwiązań: WAP, GPRS i systemy trzeciej generacji (3G). Telefon komórkowy umożliwia już nie tylko korzystanie z usług głosowych, ale również wysyłanie informacji tekstowych i multimedialnych oraz dostęp do Internetu.

Operatorzy sieci telefonii komórkowej dotrzymują kroku rozwojowi mobilnego Internetu, rozbudowując infrastrukturę oraz oferując konsumentom bardziej atrakcyjne pakiety usług. W systemach drugiej generacji operatorzy specjalizowali się w usługach głosowych, konkurując ze sobą na płaszczyźnie zasięgu, jakości dźwięku i cen. Jednak wraz ze wzrostem popularności usług typu SMS i WAP oraz nadejściem nowych rozwiązań technicznych, wprowadzających usługi o bogatszej treści i zwiększających szybkość transmisji (GPRS i 3G), źródłem dochodów operatorów przestają być usługi czysto głosowe. Przykładowo, już w tej chwili opłaty za przesyłane SMS stanowią 50 proc. rachunków telefonicznych niektórych nastolatków, a przecież to dopiero początki usług transmisji danych w telefonii komórkowej.

Wkrótce wszyscy będziemy przyzwyczajeni do wysyłania wiadomości multimedialnych, takich jak pocztówki i wideoklipy. Będziemy też chcieli korzystać z Internetu z dowolnego miejsca, nie tylko za pośrednictwem komputerów stacjonarnych. Coraz częściej telefony komórkowe używane są również do gier. Wszystko to oznacza, że bardzo ważne staje się zaspokojenie różnorodnych potrzeb i wymagań klientów, zwłaszcza w sytuacji tworzenia się zaawansowanego i wymagającego rynku, ewoluującego w kierunku telefonii komórkowej trzeciej generacji. Przypuszczalnie w końcu roku 2003 więcej osób będzie łączyć się z Internetem za pomocą urządzeń mobilnych niż za pomocą komputerów! Już dzisiaj sieci telefonii komórkowej drugiej generacji oferują dostęp do Internetu poprzez protokoły WAP i GPRS.

Koncepcja 3G opiera się na trzech głównych filarach: doskonałej infrastrukturze sieci komórkowych z odpowiednią szerokością pasma, mobilnych terminalach umożliwiających użytkownikom pobieranie aplikacji multimedialnych oraz bogatej ofercie serwisów. Dzięki temu telefon komórkowy zaczyna przeobrażać się w bibliotekę, narzędzie pracy, portfel, przewodnik oraz centrum rozrywki. Nie ograniczony czasem i miejscem dostęp do ogromnych zasobów Internetu zrewolucjonizuje komunikację międzyludzką oraz sposób uzyskiwania informacji i usług. Operatorzy staną się w ten sposób detalistami, podczas gdy sieci telefonii komórkowej z dotychczasowych prostych kiosków do transmisji głosu i danych, przemienią się w hipermarkety trzeciej generacji z bogatą ofertą.

Już wkrótce operatorzy i dostawcy usług zaczną oferować nam tysiące zróżnicowanych serwisów i aplikacji, od m-commerce, czyli handlu za pośrednictwem sieci komórkowych, poprzez rezerwację biletów na imprezy, do transmisji multimedialnych. Dlatego też światowa czołówka producentów sprzętu wraz z tysiącami specjalistów pracuje nad różnymi platformami i aplikacjami. Dzięki temu operatorzy sieci otrzymają odpowiednie rozwiązania, zaspokajające potrzeby klientów.

Umożliwianie dostępu do Internetu za pośrednictwem telefonów komórkowych to dla operatorów doskonała szansa. Udział wpływów pochodzących z opłat za czas rozmowy zmniejszy się na rzecz wpływów z transakcji i reklamy. Dlatego już teraz operatorzy wprowadzają usługi mobilnego Internetu, wciąż je doskonaląc.

Mariusz Kosiński

jest dyrektorem ds. rozwoju w Nokia Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komunikację międzyludzką czeka rewolucja 3G