Komunikat Fed przecenił indeksy na giełdach w USA

Paweł Kubisiak
22-08-2001, 00:00

Komunikat Fed przecenił indeksy na giełdach w USA

Wtorkowa sesja za oceanem przebiegała od otwarcia bardzo spokojnie w oczekiwaniu na decyzję Fed. Zgodnie z przewidywaniami analityków na wtorkowym posiedzeniu bank centralny USA obniżył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Była to już siódma obniżka stóp dokonana przez Fed w tym roku. Stopa funduszy federalnych została obniżona do 3,5 pkt., do 3,5 proc., a stopa redyskontowa do 3,0 pkt. Rynek oczekiwał tej decyzji, jednak komunikat Fed zaniepokoił inwestorów. Alan Greenspan powtórzył że nadal widzi znaczące osłabienie gospodarki i zapowiedział gotowość dalszego cięcia stóp. Pesymistyczny wydźwięk wypowiedzi wywołał natychmiastową reakcję na amerykańskich giełdach. Straty nasilały się do końca sesji: Dow Jones stracił 1,41 proc. a Nasdaq 2,66 proc.

Największe straty zanotowały sieci sprzedaży detalicznej, takie jak Staples, Talbots, Walmart i Home Depot. Staples podał zysk za II kwartał gorszy od oczekiwań, podczas gdy większość sieci handlowych zaprezentowała dobre wyniki. Jednak zniżki akcji supermarketów związane są z kolejnym spadkiem cen konsumpcyjnych CPI, który w lipcu stracił 0,3 proc. wobec oczekiwań o 0,1 proc. W dół poszedł kurs banku JP Morgan Chase, który ma zwolnić kolejne 3 tys. pracowników. Ponad 3 proc. straciła internetowa księgarnia Amazon, mimo iż jej rekomendacje podwyższyli analitycy Prudential Securities. Stracił również AOL wbrew zapowiedzi zwolnienia tysiąca pracowników jeszcze w tym tygodniu. Pozwoli to spółce ograniczyć wydatki i utrzymać ambitne prognozy.

Znacznie spokojniej przebiegła sesja w strefie euro. Podczas notowań przeważały zwyżki, przede wszystkim dzięki sektorowi farmaceutycznemu oraz niektórym spółkom technologicznym. Mocno wzrosły akcje szwajcarskiego producenta leków Novartis po uzyskaniu akceptacji amerykańskiego Federalnego Urzędu Leków i Żywności dla leku przeciw rakowi. Dodatkowo bank Julius Baer podwyższył rekomendację dla walorów spółki do „kupuj”. W Paryżu koncern lotniczy EADS poszedł w górę po informacji, że kontrolowany przez niego Airbus, negocjuje w Chinach kontrakt na sprzedaż 50 samolotów za 2,7 mld USD.

Około 4 proc. zyskały akcje brytyjskich telekomów Vodafone i British Telecom oraz szwedzkiego producenta sprzętu telefonicznego Ericssona. Natomiast kolejne roczne minimum wyznaczył Deutsche Telekom, po informacji o planach sprzedaży przez fiński telekom Sonera wszystkich posiadanych 72 mln akcji niemieckiego giganta. W minionym tygodniu Deutsche Bank sprzedał 44 miliona akcji spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Komunikat Fed przecenił indeksy na giełdach w USA