Komunikat IBM nie zdołał podtrzymać zwyżek kursów

Wojciech Dembiński
opublikowano: 19-01-2001, 00:00

Komunikat IBM nie zdołał podtrzymać zwyżek kursów

Poprawa wyników kilku spó- łek oraz optymistyczne dane o inflacji w grudniu w Stanach Zjednoczonych wystarczyły, aby inwestorzy zaczęli patrzeć łaskawszym okiem na sektor spółek technologicznych. Środowa sesja na Nasdaq zakończyła się wzrostem indeksu o 2,45 proc. do najwyższego w tym miesiącu poziomu. Odwrót od spółek starej ekonomii zaowocował spadkiem Dow Jones’a o 0,64 proc.

Po zakończeniu notowań w Stanach Zjednoczonych wyniki kwartalne opublikowali dwaj główni producenci komputerów — IBM i Apple Computer. Wyniki IBM w czwartym kwartale okazały się wyższe niż oczekiwali analitycy, natomiast Apple poniósł stratę, ale mniejszą niż się spodziewano. Przedstawiciele IBM poinformowali ponadto, że firma jest dobrze przygotowana do radzenia sobie ze skutkami spowolnienia gospodarczego w USA i prognozowane przez analityków zyski na 2001 r. powinny zostać osiągnięte.

Raport IBM nie zrobił większego wrażenia na inwestorach europejskich. Sesje na giełdach Starego Kontynentu rozpoczęły się od niewielkich zniżek kursów, ponieważ większość graczy nie była skłonna do podbijania cen po wzrostach, jakie miały miejsce dzień wcześniej. Wyraźnie zwyżkowały akcje dwóch dużych firm telekomunikacyjnych — Deutsche Telekom i France Telecom. DT zyskał 2,8 proc., po tym jak doszedł do porozumienia z amerykańskim urzędem antymonopolowym w sprawie przejęcia operatora VoiceStream. France Telecom podrożał o 3,3 proc. w efekcie oczekiwań na dobry debiut giełdowy zależnego od spółki operatora telefonii komórkowej Orange.

Mimo optymistycznego raportu IBM, początek czwartkowych notowań w USA przyniósł tylko krótkotrwałą zwyżkę na Nasdaq. Po około 10 minutach od otwarcia indeks tego rynku zaczął pokazywać już 0,5-proc. stratę. Zdaniem obserwatorów, nastroje na rynku poprawiają się, ale gracze nadal pozostają nerwowi i oczekują na raporty kolejnych przedsiębiorstw. Krótko po otwarciu kursy na Wall Street zwyżkowały średnio o niecałe 0,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Dembiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komunikat IBM nie zdołał podtrzymać zwyżek kursów