Koncerny naftowe na topie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-05-2005, 00:00

Po słabym początku, kiedy indeksy największych europejskich giełd balansowały na krawędzi spadku, druga część wtorkowej sesji przebiegała pod dyktando kupujących. Szczególnie dobrze prezentował się parkiet w Londynie, gdzie indeks FTSE zyskiwał ponad 1,2 proc. Tak dobry wynik to przede wszystkim efekt zamknięcia tej giełdy dzień wcześniej.

Wzrosty napędzane były wyższymi cenami akcji firm paliwowych i stalowych. Nieznacznie poszły w górę kontrakty na ropę i ponownie przekroczyły 50 USD/b. To efekt wypowiedzi algierskiego ministra energii, że dostawy mogą nie pokryć zapotrzebowania na surowiec. Udany dzień mieli posiadacze akcji BP. Największa spółka naftowa w Europie zyskiwała 2 proc. Kurs konkurenta — Royal Dutch/Shell zwyżkował o połowę mniej.

O prawie 1,5 proc. rosły notowania Arcelora. Drugi po Mittal Steel producent stali na świecie osiągnął w I kwartale rekordowy zysk, bijąc o ponad 110 mln EUR prognozę analityków. Spektakularny, sięgający 2,5 proc. wzrost stał się udziałem koncernu farmaceutycznego GlaxoSmithKline, który zapowiedział przejęcie amerykańskiego partnera — firmy Corixa. Wartość transakcji to 300 mln USD. Pozwoli ona GSK rozwijać jedną z eksperymentalnych szczepionek przeciwko rakowi.

Cieszyć się mogli posiadacze akcji brytyjskiego detalisty — Kingfisher. Jak poinformował „Sunday Express”, firma zajmująca się wykupami menedżerskimi Permira Adviser zbiera fundusze na przejęcie detalisty. W grę wchodzi kwota 13,3 mld USD. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się papiery UBS, największego banku w Europie. Stwierdził on, że jeszcze za wcześnie na prezentowanie prognozy na ten rok. Tłumaczy to małą aktywnością rynku obligacji i akcji. W I kwartale zysk UBS z akcji spadł o 13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Koncerny naftowe na topie