Czytasz dzięki

Końcówka roku w kolejce po APA

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Niedługo powinny zakończyć się spory o podwójne opodatkowanie transakcji — wynika z ustawy uchwalonej przez Sejm.

Ostatnie prace parlamentu tej kadencji nad zmianami regulacji dotyczących uprzednich porozumień cenowych (APA), zawieranych przez podatników z fiskusem, przyniosą prawdopodobnie powtórkę ubiegłorocznego scenariusza. Na razie zmiany uchwalił Sejm. Gdy zostaną ostatecznie przyjęte, do ministra finansów (MF) zapewne wpłynie wiele wniosków o zawarcie APA, jak to było pod koniec 2018 r. Sprawił to wówczas przepis, dzięki któremu podmioty dysponujące takimi porozumieniami mogły w pełni uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego wydatki na usługi niematerialne objęte limitem ich odliczania, wprowadzonym np. art. 15e ustawy o CIT. Obecnie APA są regulowane ordynacją podatkową, a będą (po przyjęciu wspomnianych zmian) normowane odrębną ustawą — o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (tzw. ustawa DRM).

— Utrzymano w niej regulacje, dzięki którym podatnicy mogą zapewnić sobie pełne odliczenia kosztów z art. 15e. Jeżeli więc przedsiębiorca wystąpi o APA do MF jeszcze w tym roku, po uzyskaniu pozytywnej decyzji będzie mógł w pełni zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki wymienione w tym artykule — i to nie tylko za ten rok, ale też za 2018 r. — wyjaśnia Monika Palmowska, partner w zespole ds. cen transferowych w KPMG w Polsce.

Dodaje, że aby skorzystać z takiej szansy, decyzja o APA może zapaść także w przyszłym roku, ale wniosek należy złożyć do końca tego. Ekspertka przypomina, że procedura zawierania porozumień nie sprowadza się do rozstrzygania z automatu.

— APA służy temu, aby podatnik potwierdził prawidłowość zasad rozliczeń swoich transakcji z podmiotami powiązanymi. Wiąże się to z negocjacjami z MF, wymianą informacji, złożeniem dokumentów i analizą, czy ceny transferowe są ustalane na rynkowych zasadach — mówi Monika Palmowska.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Podkreśla, że zaletą nowej ustawy jest wyeliminowanie dotychczasowych niejasności związanych z APA. Niemniej przyznaje, że pierwszym zauważalnym jej efektem będzie napływ wielu wniosków o zawarcie porozumień, aby móc w pełni odliczyć limitowane koszty.

— W 2018 r. złożono 96 wniosków, co stanowiło absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę wszczętych spraw. Ponadto do końca września tego roku wpłynęło dodatkowo niemal 30 wniosków — mówi Adam Zbroiński, menedżer projektów w zespole cen transferowych Crido. Przypomina, że uzyskanie decyzji APA daje bezpieczeństwo podatkowe w rozliczaniu cen transferowych, czyli eliminuje ryzyko dodatkowego zobowiązania podatkowego i sankcji za poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu o rynkowości transakcji w przypadku kwestionowania jej warunków przez fiskusa. Na tym nie koniec zmian na plus. Ustawa doprecyzowuje procedurę rozwiązania problemu podwójnego opodatkowania, gdy w tej sprawie dochodzi do sporu między władzami podatkowymi różnych państw.

— Dotyczy to transakcji zagranicznych i krajowych. Zgodnie z nową ustawą, jeżeli podczas postępowania przeprowadzonego wobec podatnika zakwestionowano jego rozliczenia i wskazano właściwe, to druga strona transakcji, na którą ma to wpływ, będzie miała prawo ją skorygować podatkowo. Czyli w rezultacie fiskus tego nie opodatkuje podwójnie — mówi Monika Palmowska.

Jej zdaniem regulacje te mają ogromne znaczenie, zważywszy na to, że kontroli cen transferowych jest coraz więcej, a spory, w wyniku których dochodziło do podwójnego opodatkowania, nie należały do rzadkości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane