Kończę te wojny, wolę budować

Agnieszka Berger
opublikowano: 08-02-2007, 00:00

Zygmunt Solorz-Żak ma dosyć awantur. Marzy o spokojnym budowaniu biznesu w branżach, w których czuje się najlepiej: mediach i telekomunikacji.

Właściciel Polsatu, główny akcjonariusz giełdowego Elektrimu i najbogatszy Polak (według listy „Forbesa”), jest już zmęczony długą batalią o PTC.

— Lubię budować. Budując, zarobię więcej, niż wygram na tej wojnie. Choć odniosłem sukces — udało mi się uratować Elektrim — mam już tego dość. Na walkę o PTC straciłem dwa lata — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

To zdaje się tłumaczyć zmianę jego postawy w sporze z Ministerstwem Skarbu Państwa o Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK), w którym inwestorem strategicznym jest Elektrim, zaś państwo — największym akcjonariuszem. W miejsce dawnych buńczucznych zapowiedzi walki przed sądem o przejęcie pozostałych akcji PAK pojawiła się propozycja wycofania się Elektrimu ze spółki. Zygmunt Solorz-Żak chce tylko, by Elektrim dostał z powrotem zainwestowane pieniądze. Ile? Jeszcze nie policzył.

— Nie ma sensu przez trzy lata spierać się z ministerstwem przed sądem. Elektrim spokojnie może za te pieniądze zrobić coś innego, np. zabudować Port Praski. Jest też mnóstwo projektów medialnych czy telekomunikacyjnych, które można nimi sfinansować. Nie chcę już rozwijać działalności w nowych dziedzinach. Chcę zostać w tym, na czym się znam. Chciałem też zostać w energetyce, ale nie jako inwestor pasywny, tylko taki, który ma wpływ na zarządzanie — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Jakie pomysły na biznes ma właściciel Polsatu? Liczy na synergię między jego telewizją a nowym mniejszościowym partnerem — Axelem Springerem, niemieckim wydawcą prasy. Razem mają wprowadzić Polsat nie giełdę. Przymierza się też, na razie niezobowiązująco, do wprowadzenia na parkiet platformy cyfrowej. Szykuje również ofertę w ramach tzw. triple play (internet + telefon + telewizja) konkurencyjnej wobec Telekomunikacji Polskiej.

— Rozmawiamy z Exatelem o wykorzystaniu jego sieci — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane