Konferencja inaugurująca akcję "Weekend bez Ofiar". Już dziś!

DI
opublikowano: 19-07-2010, 10:17

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na konferencję prasową inaugurującą akcję społeczną Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar" w Centrum Prasowym PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa. Konferencja odbędzie się już dziś o godz. 12.00.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar” to ogólnopolska akcja podnosząca wiedzę i świadomość użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Po raz pierwszy budujemy wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego! Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg: kierowcy, piesi i rowerzyści.

W akcji skupiamy się zarówno na edukowaniu jak i na tworzeniu społeczności osób dbających o bezpieczeństwo na drogach. W tym pomocne będą zarówno materiały edukacyjne, akcja przeprowadzana na Facebooku, specjalne naklejki na samochody czy rowery, a także pikniki edukacyjne organizowane w Warszawie, Łodzi i Kołobrzegu. Dodatkowo, by ćwiczyć umiejętność współdziałania w sytuacjach kryzysowych, służby drogowe, policja, straż pożarna i ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezmą udział w symulacji karambolu na autostradzie. Akcja zostanie zorganizowana 7 sierpnia br. w Strykowie na autostradzie A2 pod Łodzią. To pierwsze ćwiczenia na taką skalę w naszym kraju! W symulacji wypadków wykorzystanych zostanie ponad dwadzieścia samochodów i wezmą w niej udział statyści grający role poszkodowanych. Akcja ratownicza wymagać będzie rozstawienia punktów udzielania pomocy medycznej oraz transportu rannych śmigłowcami, które lądować będą na pasie ruchu.

Organizatorem akcji jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a partnerami Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk.

Udział w konferencji wezmą:

Minister Infrastruktury- Cezary Grabarczyk
Komendant Główny Policji ¬– gen. insp. Andrzej Matejuk
Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – Andrzej Maciejewski
Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kowalski
Główny Inspektor Transportu Drogowego – Tomasz Połeć
Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – dr n. med. Robert Gałązkowski

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.WeekendBezOfiar.pl

Scenariusz konferencji prasowej

Data : 19/07/2010

Miejsce: Centrum Prasowe PAP, ul. Bracka 6/8, Warszawa.

Godzina rozpoczęcia: 12.00

Osoba prowadząca konferencję: Andrzej Maciejewski – Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad

Prelegenci:
Minister Infrastruktury- Cezary Grabarczyk
Komendant Główny Policji ¬– gen. insp. Andrzej Matejuk
Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – Andrzej Maciejewski
Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Marek Kowalski
Główny Inspektor Transportu Drogowego – Tomasz Połeć
Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – dr n. med. Robert Gałązkowski

Scenariusz:

1.    Powitanie i przedstawienie prelegentów przez prowadzącego konferencję (1 minuta)
2.    Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – Wyjaśnienie dlaczego organizowany jest Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez ofiar” i dlaczego akcja została nazwana eksperymentem (3 minuty)
3.    Prowadzący przedstawia główne założenia kampanii wg przygotowanej prezentacji multimedialnej. Prowadzący wyjaśnia ideę nalepek z apelami do kierowców. Prosi o głos kolejnych prelegentów (jak niżej); każdy z nich na zakończenie swojej wypowiedzi pokazuje wybraną nalepkę. (5 minut)
4.    Minister Infrastruktury: Jakie rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo stosuje się przy bu-dowie nowych dróg i autostrad-  budujemy nowe drogi, ale jednocześnie musimy wpływać na świadomość kierowców, bo zauważamy, że mimo nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych na wielu nowo oddawanych odcinkach dochodzi do tragicznych wypadków. (3 minuty)
5.    Komendant Główny Policji –  Jakie są statystyki dotyczące bezpieczeństwa na polskich drogach? Jak wyglądają statystyki ofiar wypadków w trakcie wakacyjnych weekendów? Porównanie z rokiem ubiegłym. (3 minuty; po przekazaniu materiałów zilustrujemy staty-styki na 2-3 slajdach w prezentacji multimedialnej)
6.    Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej–  Jaka jest rola Straży Pożarnej w systemie ratownictwa drogowego; uświadomienie dziennikarzom, że strażacy bardzo często jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia i uczestniczą w najtragiczniejszych w skutkach wypadkach?
7.    Główny Inspektor Transportu Drogowego – Rola ITD w czasie wakacyjnych wyjazdów: Jak często kontrolowane są autokary wycieczkowe? Co powinna zrobić osoba chcąca sprawdzić stan techniczny autokaru wycieczkowego? (3 minuty)
8.    Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego  – Czy podczas budowy nowych dróg należy uwzględniać lądowiska dla LPR czy też śmigłowce ratunkowe mogą wylądować w dowolnym miejscu? Jak przebiega współpraca wszystkich służb podczas akcji ratunkowej? (3 minuty)
9.    Pytania dziennikarzy do poszczególnych prelegentów. Zachęcenie dziennikarzy do zwrócenia uwagi na naklejki umieszczone na służbowych samochodach poszczególnych instytucji a także do naklejenia nalepek znajdujących się w ich Press kitach na własne auta. Zaproszenie dziennikarzy na happeningi organizowane w Warszawie, Łodzi i Kołobrzegu, a także na akcję ratunkową symulowanego karambolu w Strykowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane