Konflikt rządu z RPP: spotkanie jednak w środę

Administrator
opublikowano: 08-01-2002, 12:34

Wiadomo już na pewno, że w środę o 12.30 dojdzie do spotkania przedstawicieli kierownictwa rządu z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Zaproponowany przez Marka Wagnera, szefa kancelarii premiera, termin, został potwierdzony przez NBP.

Wiadomo już na pewno, że w środę o 12.30 dojdzie do spotkania przedstawicieli kierownictwa rządu z członkami Rady Polityki Pieniężnej. Zaproponowany przez Marka Wagnera, szefa kancelarii premiera, termin, został potwierdzony przez NBP. W oczekiwanym przez ekonomistów spotkaniu oprócz premiera Leszka Millera stronę rządową będą reprezentowali wicepremierzy Marek Belka, Jarosław Kalinowski oraz Marek Pol, a także minister pracy Jerzy Hausner. Szef kancelarii premiera chciałby, by dodatkowo w spotkaniu wzięli też udział ministrowie: skarbu Wiesław Kaczmarek oraz gospodarki Jacek Piechota. Ze strony RPP w spotkaniu będą uczestniczyć Leszek Balcerowicz, Jerzy Pruski, Dariusz Rosati, Bogusław Grabowski oraz Grzegorz Wójtowicz. W poniedziałek odbyło się robocze spotkanie rady, na którym podjęła decyzję o składzie delegacji na spotkanie z rządem.

W ubiegłym tygodniu premier wystosował pismo do prezesa NBP z prośbą o spotkanie z RPP w celu omówienia sytuacji gospodarczej. Od wyniku spotkania rząd uzależnia ewentualne poparcie dla złożonego w sejmie projektu nowelizacji ustawy o NBP autorstwa klubów PSL i UP. Dokument zakłada m. in. rozszerzenie składu rady z 9 do 15 osób oraz poszerzenie zadań NBP - bank centralny oprócz dbania o wartość polskiego pieniądza miałby wspierać rozwój działalności gospodarczej oraz sprzyjać zmniejszaniu bezrobocia. Dotychczas pod krytykowanym przez większość ekonomistów projektem nie podpisał się klub SLD, czekający na stanowisko rządu w tej sprawie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski stwierdził wczoraj, że zamieszanie wokół Narodowego Banku Polskiego zaszkodzi wejściu Polski do Unii Europejskiej.

- Nawet jeśli nowelizacja ustawy o NBP byłaby tylko retuszem, to zaszkodzi, bo będzie przyjęta przez świat zewnętrzny jako zamach na niezależność RPP. Rząd i Rada Polityki Pieniężnej powinny się porozumieć w sprawach dla kraju najważniejszych, czyli rozwoju gospodarczego, strategii tego rozwoju, działań, które trzeba podjąć - mówił prezydent w telewizji TVN.

Tymczasem rzecznik rządu Michał Tober oświadczył we wtorek, że spór między rządem a RPP przybiera charakter psychologicznego klinczu, i chwilami zaczyna - z winy rady – być ambicjonalny.

- Oczekujemy rzeczowej rozmowy i otwarcia obu stron na swoje argumenty. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości dialogu. Chcemy spokojnie usiąść, wysłuchać jeszcze raz wszystkich argumentów RPP, spróbować jeszcze raz przekonać radę do własnych argumentów – mówił Michał Tober w w Radio Zet.

WIK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Konflikt rządu z RPP: spotkanie jednak w środę