Koniec bankowego Eldorado

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 23-04-2009, 06:50

W I kwartale banki zarobiły połowę tego, co  przed rokiem. Ważne, że system jest zdrowy — uspokaja jednak Małgorzata Zaleska, szefowa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Branża nie zarobi tyle, co w przeszłości, ale wciąż jest i będzie rentowna. Tak można przynajmniej wnosić po danych za I kwartał. Na koniec lutego banki zarobiły 1,69 mld zł — to zaledwie 55 proc. tego, co zostało im kasie w tym samym czasie roku ubiegłego. Prof. Małgorzata Zaleska, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG), uważa, że w całym kwartale wynik mógł być o połowę niższy niż przed rokiem. Przekonuje jednak, żeby z odpowiednim umiarem traktować wyniki banków — jako przejaw spadku dochodowości biznesu, a nie problemów sektora. Bo akurat kondycja branży bankowej w Polsce jest bardzo dobra.

— Obecnie nie przewidujemy podejmowania żadnych nadzwyczajnych działań. Nie identyfikujemy zagrożeń upadłości banków. Dane za I kwartał nie wskazują, aby wyniki aż tak dramatycznie miały się pogorszyć. Branża, chociaż mniej zyskowna, wciąż jest rentowna — mówi Małgorzata Zaleska.

BFG, który nie tylko gwarantuje depozyty klientów indywidualnych, ale również posiada fundusze pomocowe na wypadek problemów finansowych banków, cały czas trzyma rękę i wie, co się dzieje w sektorze. Analizując dane sprawozdawcze i poza sprawozdawcze z branży bankowej nie widzi powodów do niepokoju.

— Posiadamy własny, autorski system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w sektorze finansowym. Do tej pory nigdy nas nie zawiódł — mówi Małgorzata Zaleska.

Inne dane z sektora, oprócz zysków, potwierdzają, że banki są mają się dobrze. Przy okazji publikacji wyników rocznych wiele banków sygnalizowało możliwość pogorszenia spłacalności kredytów, ale aktualne zbiorcze dane pokazują, że jakość portfela poprawiła się. Na koniec lutego odsetek złych kredytów zmniejszył się do poziomu 4,77 proc. z 4,95 proc. na koniec 2008 r. Niezłym osiągnięciem jest też utrzymanie współczynnika wypłacalności na poziomie ponad 11 proc. Kolejna dobra wiadomość to poprawa płynności sektora bankowego.

Więcej danych znajdziesz w czwartkowym „Pulsie Biznesu”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Koniec bankowego Eldorado