Koniec dopłat z MDM. Co w zamian?

Materiał partnera
20-04-2016, 11:02

Ogromne zainteresowanie programem MDM na przełomie 2015 i 2016 roku spowodowane było jego rozszerzeniem dla rodzin wielodzietnych oraz singli, uwzględnieniem rynku wtórnego, a także dobrą koniunkturą na rynku. To poskutkowało wstrzymaniem przyjmowania wniosków o dofinansowanie już w marcu. Jednak osoby, które planują zakup mieszkania, mogą liczyć na pomoc ze strony deweloperów.

15 marca Bank Gospodarstwa Krajowego opublikował komunikat dotyczący wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do mieszkań. W praktyce oznacza to, że beneficjenci programu, którzy chcieliby jeszcze w tym roku skorzystać ze wsparcia Funduszu Dopłat, niestety nie będą już mieli takiej możliwości.

Wyczerpanie puli dopłat na 2016 rok

Ogromne zainteresowanie programem w ostatnim okresie wyniknęło w dużej mierze ze zmian w warunkach dofinansowania. Pierwotnie potencjalni beneficjenci wsparcia mogli z niego skorzystać przy dziesięcioprocentowym wkładzie własnym. Obecnie ten próg podniesiono do 15%.

Bank Gospodarstwa Krajowego rozpatrzy jedynie wnioski z programu Mieszkanie dla Młodych złożone do 16 marca 2016 roku. Jak czytamy w komunikacie, przyczyną takiej decyzji jest fakt, że łączna kwota wsparcia finansowego, wynikająca z dotychczas złożonych przez banki kredytujące wniosków, osiągnęła 95% kwoty limitu przeznaczonego na rok bieżący.

Dotychczas z dopłat do mieszkań skorzystało ponad 13,5 tys. beneficjentów. Na przeszło 51,5 tys. umów kredytowych o łącznej wartości ponad 9 mld zł, 49,6 tys. było zawartych na zakup mieszkania, a około 2 tys. – domu. Kwota dofinansowania w programie MDM przekroczyła wartość 1,2 mld zł.

Jeśli nie MDM, to co?

Brak możliwości skorzystania z dopłat w programie MDM nie oznacza jeszcze, że potencjalny nabywca nieruchomości stoi na straconej pozycji. Alternatywą jest bowiem skorzystanie z kredytu hipotecznego. Jednak biorąc pod uwagę koszty takiego wsparcia, warto zastanowić się nad znalezieniem atrakcyjniejszej oferty. Tu dobrym rozwiązaniem będzie kupno mieszkania od dewelopera, który z racji funkcjonowania na rynku mieszkaniowym ma znacznie lepsze pole do negocjacji z bankami. Wybrane firmy deweloperskie, np. Dom Development, oferują dopłaty do mieszkań, korzystając ze swoich autorskich programów kredytowych. Dzięki temu, że współpracują z wieloma instytucjami finansowymi, mają możliwość znalezienia optymalnej propozycji dostosowanej do potrzeb i możliwości klienta. Co ważne, firma deweloperska może w imieniu kredytobiorcy wynegocjować znacznie korzystniejsze warunki, niż gdyby on sam starał się o sfinansowanie nieruchomości. Korzyści wypływające z usług dewelopera to chociażby lepsze warunki kredytowe (marża kredytu), krótki czas na przyznanie kredytu czy dedykowany doradca, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w procesie całej skomplikowanej procedury kredytowej klientowi towarzyszy doradca, który pomaga przejść przez jej poszczególne etapy.

Kredyt u dewelopera krok po kroku

Zakup własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, szczególnie gdy wiąże się z zaciągnięciem zobowiązania finansowego na najbliższe kilkadziesiąt lat. Dlatego też przed jej podjęciem należy bardzo skrupulatnie przeanalizować sytuację finansową i możliwości spłaty kredytu z osiąganych dochodów.

Na etapie składania wniosku kredytowego niezmiernie istotne jest przedstawienie pełnej wymaganej dokumentacji. Od tego zależy bowiem czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu. Procedura weryfikacji dokumentów kredytowych trwa zwykle około miesiąca. W tym czasie badane są między innymi historia kredytowa, zgodność złożonych dokumentów ze stanem faktycznym oraz zdolność do spłaty zobowiązania.

Kolejny etap procedury stanowi wydanie decyzji. Po zatwierdzeniu przez obie strony warunków umowy następuje jej podpisanie oraz uruchomienie środków na zakup nieruchomości — w zależności od uzgodnień z deweloperem— w transzach lub jednorazowo.

Osoby, które mają wątpliwości odnośnie do zaciągania tak poważnego zobowiązania jak kredyt hipoteczny, powinny uzmysłowić sobie, że tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze chociażby od wynajęcia mieszkania. Raty kredytu są porównywalne, a niekiedy nawet niższe od kosztów najmu. Poza tym jest to inwestycja we własną nieruchomość.

Zamknięcie programu MDM w bieżącym roku nie przekreśla szansy na własne mieszkanie. Alternatywą, często znacznie korzystniejszą, może okazać się kredyt zaciągnięty za pośrednictwem dewelopera. Pomoc w postaci niższych kosztów kredytu, może stanowić zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż oczekiwanie na środki z Funduszu Dopłat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koniec dopłat z MDM. Co w zamian?