Koniec ery obligacji, pora na akcje

  • Michał Błasiński
opublikowano: 09-07-2013, 00:00

Ceny akcji są atrakcyjne dla inwestorów, którym wystarczy cierpliwości, by poczekać na zyski kilka miesięcy — uważają analitycy DM BPS.

Przecena, która w ostatnich tygodniach dotknęła przede wszystkim największe spółki z warszawskiej giełdy, nie powinna skłaniać do nerwowych ruchów, przekonują eksperci DM BPS.

„Korekta na GPW nie neguje naszego scenariusza bazowego zakładającego zwyżkę w tym roku. Uważamy, że dla inwestycji średnioterminowych poziomy, na których znajdują się główne indeksy, są atrakcyjne” — oceniają specjaliści. Analitycy tłumaczą, że giełda powinna skorzystać na niskich stopach procentowychoraz spodziewanej poprawie sytuacji w gospodarce. Według DM Banku BPS, akcje dają większe szanse na zyski niż obligacje.

„W polskiej gospodarce widoczne są pierwsze symptomy ożywienia, a koszt pieniądza jest relatywnie niski. Poprawiająca się koniunktura będzie pomagała wynikom finansowym spółek. Jednocześnie mając na uwadze zakończenie hossy na rynku długu, część inwestorów może zdecydować się przenieść środki finansowe na GPW, gdzie stopa dywidendy jest wyższa niż kupony z obligacji” — uważają eksperci biura. DM Banku BPS przypomina, że w przeszłości zakończenie hossy na rynku obligacji sprzyjało giełdzie. Dodatkowym argumentem jest fakt, że w III kwartale większość spółek będzie wypłacało dywidendę i część kapitału będzie reinwestowana — to powinien być kolejny silny bodziec dla cen akcji z GPW.

Zdaniem analityków, ciężarem dla inwestorów w dalszym ciągu będzie nierozwiązana kwestia OFE. W ujęciu globalnym kluczową rolę odgrywa natomiast stopniowa poprawa sytuacji gospodarczej za oceanem.

„Poprawiające się dane makro z USA mogą spowodować powrót obaw o zakończenie luzowania ilościowego. Czynnik ten będzie barierą dla dalszych zwyżek i może wywołać głębszą, nieadekwatnie dużą korektę, która w mniejszym stopniu może być widoczna na warszawskim parkiecie” — oceniają specjaliści DM Banku BPS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu