Czytasz dzięki

Koniec krakowskiej huty

KAP
opublikowano: 08-10-2020, 11:50

ArcelorMittal Poland zamyka na stałe część surowcową w Krakowie. To efekt pandemii i coraz większych restrykcji nakładanych na producentów stali w Europie.

Wielki piec w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland (AMP) był czasowo wygaszony od listopada 2019 r. Teraz koncern zdecydował o zamknięciu go na stałe. Proces zamykania instalacji wielkiego pieca i stalowni rozpocznie się w październiku i potrwa kilka tygodni. Firma zapewnia, że będzie współpracować ze partnerami społecznymi, aby znaleźć rozwiązania dla pracowników, którzy mogą stracić pracę w wyniku wyłączenia instalacji. Część z nich już znalazła prace w innych zakładach grupy albo przebywają na urlopach postojowych.

Przyczyna decyzji AMP jest pandemiczny kryzys oraz „brak skutecznych środków ochrony europejskiego rynku, wysokie koszty energii i wprowadzenie dodatkowych opłat w ramach rynku mocy, który wejdzie w życie w styczniu 2021 roku”..

W krakowskim oddziale będzie nadal pracować koksownia oraz część przetwórcza, czyli dwie walcownie, linia ocynkowania i malowania blach, w którą koncern w ostatnich pięciu latach zainwestował 500 mln zł. Produkcja surowcowa zostanie natomiast skoncentrowana w Dąbrowie Górniczej. KAP

Fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane