Koniec małego amber golda

opublikowano: 25-04-2013, 00:00

Hyath z Andrychowa zawiesił działalność. Zdaniem prokuratury, jego właściciel oszukał 190 osób na 6,2 mln zł

Inwestycje w złoto okazały się przekleństwem nie tylko dla około 10 tys. osób poszkodowanych w głośnej aferze Amber Gold, największej polskiej piramidy finansowej.

Zobacz więcej

Hyath sprzedawał złote monety za pośrednictwem własnych stron internetowych i przez Allegro. Klienci portalu aukcyjnego są w dużo lepszej sytuacji. Dzięki Programowi Ochrony Kupujących Allegro udało im się odzyskać aż 2,5 mln zł. [FOT. TR]

W równie opłakanej sytuacji są klienci andrychowskiej firmy Hyath, sprzedającej złoto lokacyjne w postaci monet z odroczonym terminem dostawy. Spora część z nich, mimo zapłaty za monety, nie doczekała się ich.

— Michał J., właściciel Hyatha, ma przedstawionych 312 zarzutów oszustwa wobec 190 osób na kwotę 6,2 mln zł. Wciąż jednak spływają do nas zawiadomienia od kolejnych pokrzywdzonych — mówi Jerzy Utrata, szef prokuratury rejonowej w Wadowicach.

Śledztwo wszczęto 20 czerwca 2012 r., a już 10 lipca 2012 r. Michał J. usłyszał pierwsze zarzuty oszustwa na szkodę 17 osób. Później śledczy namierzali kolejnych poszkodowanych, w efekcie czego dwa razy modyfikowali zarzuty, ostatnio 21 marca 2013 r.

Majątek pod dozorem

Klienci andrychowskiej firmy twierdzą, że poszkodowanych byłoby znacznie mniej, gdyby prokuratura uniemożliwiła Michałowi J. prowadzenie działalności gospodarczej (w tym sklepów internetowych, za których pośrednictwem sprzedawał monety) już po przedstawieniu pierwszych zarzutów, czyli w lipcu 2012 r.

Tymczasem Hyath prowadził działalność jeszcze w pierwszych miesiącach 2013 r. Śledczy zapewniają, że przedstawione J. zarzuty w zdecydowanej większości dotyczą wydarzeń sprzed lipca 2012 r.

— Nie było podstaw do zastosowania zakazu działalności gospodarczej. Na poczet wyrządzonych szkód zabezpieczyliśmy jednak należące do Michała J. numizmaty o wadze kilkudziesięciu kilogramów, kamienicę oraz samochód. I de facto, przez zajęcie całego majątku, uniemożliwiliśmy mu prowadzenie działalności — odpowiada Jerzy Utrata.

I rzeczywiście strona internetowa hyath.com.pl, jak też strony sklepów internetowych, za pośrednictwem których sprzedawał monety (m.in. zloto-lokacyjne.com.pl, srebro-lokacyjne.com.pl), dziś już nie działają. Z ewidencji działalności gospodarczej wynika, że 1 kwietnia 2013 r.

Michał J. zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na 2 lata.

Biegły w akcji

Tłumaczenia śledczych nie przekonują wszystkich klientów Hyatha. Zwracają uwagę na to, że po lipcu 2012 r. Michał J. prowadził specjalne forum internetowe, na którym informował o wdrażaniu „planu naprawczego” i dokonywaniu niewielkich częściowych spłat na rzecz poszkodowanych. Podejrzewają, że będzie chciał to wykorzystać przed sądem, udowadniając, że próbował rekompensować wyrządzone szkody. Śledczy zapewniają, że to mu nic nie da.

— Powołaliśmy biegłego księgowego, którego opinia będzie decydująca. Ma m.in. wyjaśnić, czy Hyath nie funkcjonował jak piramida, i zbadać przepływy finansowe w celu ustalenia, czy pieniądze klientów nie zostały gdzieś wyprowadzone — mówi szef prokuratury rejonowej w Wadowicach.

Ostatni wpis na założonym przez siebie forum Michał J. zamieścił 29 marca 2013 r. Napisał m.in.: „niezależnie od pojawiających się opinii w sieci na temat firmy Hyath oraz mojej osoby — robię i będę robił co do mnie należy. Wiem że zawiodłem tak samo bardzo jak jestem pewien że nikogo nie oszukałem (…) Niezależnie od tego co nastąpi, wcześniej lub później dokonam tego co zamierzam — będę wolny od wszelkich zobowiązań”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koniec małego amber golda