Koniec marzeń o gazie z Morza Kaspijskiego

KŁ, WSj.COM
opublikowano: 20-02-2012, 10:49

Konsorcjum Nabucco rozważa realizację znacznie skromniejszego projektu od wcześniej planowanego, który zakładał budowę rurociągu transportującego gaz do Europy z Morza Kaspijskiego – informuje „The Wall Street Journal”.

Powodem są niskie dostępne obecnie zasoby surowca w regionie.

Pierwotnie rurociąg Nabucco miał mieć długość 3900 km i przebiegać miał od granicy turecko-gruzińskiej, aż do Austrii, a jego przepustowość miała wynosić 31 mld metrów sześciennych. Wedle nowych założeń ma być skrócony do odcinka pomiędzy Bułgarią i Austrią, co stanowi zaledwie połowę planowanego wcześniej dystansu.

iStockPhoto
iStockPhoto
None
None

Oficjalnie jednak w dalszym ciągu obowiązuje pierwotny projekt rurociągu.
Konsorcjum przyznaje jednak, że rozpatruje alternatywne rozwiązania.

- Jesteśmy w trakcie kalkulacji kilku scenariuszy, które rozważają zarówno inną przepustowość jak i długość rurociągu. Jednak preferowanym rozwiązaniem, jest to, o którym od dawna mówimy i jeszcze żadne decyzje odnośnie jego zmiany nie zostały podjęte - powiedział Christian Dolezal, rzecznik konsorcjum Nabucco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, WSj.COM

Polecane