Koniec pieców w Krakowie

opublikowano: 17-01-2016, 22:00

Część mieszkańców stolicy Małopolski musi się już przymierzać do wymiany pieców.

Sejmik Województwa Małopolskiego w piątek 15 stycznia 2016 r. przyjął uchwałę zakazującą wykorzystywania węgla i drewna do ogrzewania lokali — podała organizacja Polski Alarm Smogowy. Przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2019 r.

Uchwała zakazuje również używania kominków. Osoby, które wciąż korzystają z takiego ogrzewania, będą mogły dostać dotację na wymianę instalacji — do 8 tys. zł za piec i do 80 zł za mkw. ogrzewanej powierzchni na instalację centralnego ogrzewania.

Osoby, których dochód nie przekracza 3170 zł netto (samotnie gospodarujący) lub 2313 zł netto (na osobę w rodzinie), będą mogły otrzymać comiesięczną dopłatę do rachunków za ogrzewanie po rezygnacji z palenia węglem i drewnem.

Według szacunków w Krakowie jest 24 tys. kotłów i pieców na węgiel i drewno oraz ponad 10 tys. kominków. W 2016 r. miasto przeznaczy na dotacje na wymianę pieców 100 mln zł, a do 2018 r. w sumie 220 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu