Koniec Polskich Inwestycji Rozwojowych

KŁ, PAP
27-08-2014, 12:55

Polskie Inwestycje Rozwojowe i BGK utworzą instytucję finansującą inwestycje. Nastąpi to do końca 2015 r., zapowiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Włodzimierz Karpiński, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Włodzimierz Karpiński, fot. Marek Wiśniewski

Karpiński zapowiedział, że do końca tego roku zaangażowanie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w umowy kredytowe finansujące inwestycje w infrastrukturę przemysłową i logistyczną sięgnie 19 mld zł. "Wartość gwarancji dla małych i średnich firm sięgnie 17 mld zł. To oznacza 30 mld zł dla 80 tys. firm i utrzymywanie i stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy" - powiedział.

Drugi filar inwestycyjny - spółka skarbu państwa Polskie Inwestycje Rozwojowe - zaangażuje do przyszłego roku ponad 10 mld zł w projekty inwestycyjne, szczególności w infrastrukturę energetyczną, chemiczną i przemysłową.

"Program Inwestycje Polskie zapewni do końca 2015 roku co najmniej 40 mld zł na inwestycje o kluczowym znaczeniu dla kraju. Pieniądze, które pochodzą z prywatyzacji, chcemy, żeby z powrotem wróciły do polskiej gospodarski" - wyjaśnił. Podkreślił, że program ten dynamicznie się rozwija.

"Myślimy już o okresie, gdy skończy się perspektywa finansowa i pieniądze z unijnego budżetu, dlatego te dwa filary - dłużny i gwarancyjny oraz inwestycyjny - chcemy połączyć tak, aby stworzyć instytucję, którą można nazwać polskim EBOREM" - powiedział Karpiński. Dodał, że stałby się on "wehikułem ekonomicznym wspierającym rozwój polskiej gospodarki" .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Koniec Polskich Inwestycji Rozwojowych