Koniec stagnacji na placach budów

opublikowano: 07-01-2014, 00:00

Mieszkaniówka: Spółki deweloperskie patrzą z optymizmem w przyszłość. Twierdzą, że nadchodzący rok przyniesie wzrost liczby chętnych na zakup własnego M

Jedną z przyczyn większego popytu na nowe mieszkania w 2014 r. będzie — według deweloperów — postępująca poprawa kondycji gospodarczej. — Kolejny powód to stopy procentowe utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie, co wpływa na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i odblokowanie gotówki, której nie opłaca się już trzymać na lokatach — wyjaśnia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Ronson Development.

Neutralne podejście

Co ciekawe, firmy deweloperskie nie spodziewają się, aby na rynek mieszkaniowy w znaczący sposób wpłynęło wprowadzenie w 2014 r. obowiązku wpłacania 5-procentowego wkładu własnego.

— Trzeba pamiętać, że w ostatnim czasie i tak stosunkowo niewielu było klientów, którzy brali kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości. Dlatego rynek mieszkaniowy w 2014 r. będzie szedł swoim torem. Jak zwykle będzie mocno powiązany z bieżącą i oczekiwaną koniunkturą gospodarczą, a czysto branżowe czynniki nie będą miały większego znaczenia — uważa Andrzej Gutowski. Podobnego zdania jest Krzysztof Foder, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.

— W 2014 r. regulacje KNF, w tym rekomendacja S, nie będą jeszcze wyraźnie odczuwalne. Już teraz klienci wpłacają 5 proc. wartości mieszkania tytułem opłaty rezerwacyjnej. Natomiast w kolejnych latach, w których planowane jest podnoszenie wskaźnika wkładu własnego do 20 proc., część klientów zostanie pozbawiona możliwości zakupu mieszkań i skieruje się na rynek najmu — mówi Krzysztof Foder.

Według spółek deweloperskich neutralny wpływ na rynek będzie miało także uruchomienie w 2014 r. nowego programu dopłat rządowych Mieszkanie dla Młodych (MdM).

— Z wyliczeń firm analitycznych wynika, że gdyby program wszedł w życie z końcem trzeciego kwartału 2013 r., objąłby tylko około 10 proc. warszawskiej oferty. Mając na uwadze rosnące z miesiąca na miesiąc ceny mieszkań, odsetek ten na początku 2014 r. może być jeszcze mniejszy — mówi Andrzej Gutowski. Rewolucji w związku z wprowadzeniem MdM nie spodziewa się także Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal.

— Limity w programie MdM mogą znacząco odbiegać od cen oferowanych przez deweloperów, co wykluczy możliwość zakupu wielu lokali z dopłatą. Planowane pułapy są na tyle niskie, że będzie to możliwe raczej na mniejszych lokalnych rynkach. Przykład stanowią mieszkania w Krakowie, których limit cenowy w programie wynosi 4894 zł za 1 mkw., a średnia cena sprzedaży na tym rynku to 5,8-6,2 tys. zł za 1 mkw. — mówi Zbigniew Juroszek.

Ambitne założenia

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza i obniżki oprocentowania lokat bankowych to dla deweloperów wystarczający powód do optymizmu. Oczekując większego popytu na mieszkania, zdecydowali się opracować ambitne strategie na 2014 r. Bouygues Immobilier Polska chce w tym czasie rozpocząć nową inwestycję na warszawskim Bemowie oraz dwa nowe etapy inwestycji Arte Nova na Woli.

— Planujemy również trzy nowe inwestycje. W każdej z nich znajdzie się około 100-150 mieszkań. Będą to głównie lokale kompaktowe. Kawalerki będą miały 25 mkw., mieszkania 2-pokojowe od 38 mkw., a 3-pokojowe od 51 mkw. — zapowiada Krzysztof Foder.

Spółka Dolcan rozpocznie natomiast II etap Osiedla Ogrody Ochota przy alei Krakowskiej w Warszawie, a także rozbuduje Osiedle Tęczowe w stołecznych Włochach.

— Planujemy również dalszą rozbudowę osiedli mieszkań bezczynszowych w Warszawie i okolicach. Będziemy też realizować kilka zupełnie nowych projektów, nie tylko w stolicy, ale też np. w Częstochowie. Będą to inwestycje w różnej zabudowie, od budynków wielorodzinnych do kameralnych segmentów z czterema mieszkaniami — zapowiada Tomasz Panabażys, prezes firmy Dolcan.

Ambitne plany na nadchodzący rok ma także J.W. Construction Holding. Spółka będzie kontynuowała prace nad kompleksem mieszkaniowo-komercyjnym Bliska Wola, w którym znajdą się ponad 3 tys. mieszkań oraz około 70 tys. mkw. przeznaczonych na handel i usługi.

— Rozpoczynamy również budowę pierwszego etapu inwestycji w Katowicach, na który złożą się łącznie 573 lokale. W ofercie na 2014 r. pojawią się ponadto dodatkowe inwestycje w Warszawie, Gdyni, Łodzi i Katowicach, które obecnie są na etapie planowania — zapowiada Małgorzata Ostrowska, członek zarządu oraz dyrektor sprzedaży i marketingu J.W. Construction Holding. Nadchodzący rok zapowiada się pracowicie także dla spółki Atal, która w Łodzi buduje kolejny etap inwestycji Nowe Polesie, a w Katowicach osiedle Atal Francuska Park, w którym powstanie 655 mieszkań.

W planach spółki są kolejne projekty. Ruszyły już prace budowlane we Wrocławiu przy ulicach Na Polance oraz Dmowskiego, a także w Łodzi przy ulicy Rolniczej.

— W przygotowaniu są warszawskie osiedla — drugi etap Atal Mariny oraz nowy projekt przy ulicy Walewskiej, a także krakowskie inwestycje — kontynuacja City Towers Czyżyny oraz obiekty mieszkaniowe przy ulicy Lipskiej — wymienia Zbigniew Juroszek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu